Co zrobić, jeśli nie dostałem się na studia?
Co roku wielu licealistów staje przed wyborem dalszej ścieżki edukacji. Dostanie się na wymarzone studia, może zapewnić nam odpowiednią drogę rozwoju zawodowego, dobre zarobki, jak i ogromną satysfakcję. Zdarza się, że pomimo starań, nie udaje się dostać na preferowany kierunek studiów. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji?
Co zrobić, jeśli nie dostałem się na wybrany kierunek studiów?
Najważniejsze jest to, aby się nie poddawać i nie tracić wiary w siebie. Jeżeli nie udało się za pierwszym razem, wówczas można spróbować dostać się na wymarzone studia w drugim naborze. Zdarza się, że kandydaci składają aplikację na kilka kierunków, po czym na rzecz jednego- rezygnują z pozostałych. Kryteria rekrutacji w drugim naborze są zazwyczaj mniej restrykcyjne, co za tym idzie, szansa na studiowanie w tym samym roku wybranego kierunku jest dosyć duża.
Kolejną opcją są studia wieczorowe albo zaoczne. Taki sposób edukacji ma pewne zalety, gdyż pozwala na rozpoczęcie pracy zawodowej i zdobywania cennego doświadczenia. Warto pamiętać, że dla pracodawców liczą się przede wszystkim umiejętności praktyczne.
Można także rozważyć podjęcie studiów na kierunku podobnym do tego wymarzonego. Po pewnym czasie da się ubiegać o przeniesienie na inny wydział czy kierunek. Dzięki temu rozwiązaniu nie stracimy czasu. Na niektórych uczelniach istnieje też możliwość zostania tak zwanym wolnym słuchaczem, a więc studentem roku zerowego. Po roku może on zostać przyjęty na pierwszy rok studiów. Co zrobić, jeśli nie dostałem się na studia? Być może warto zrobić sobie roczną przerwę i rozpocząć pracę w dziedzinie, która nas interesuje. W ciągu roku przerwy można też brać udział w kursach i szkoleniach, rozwijając swoje umiejętności i poszerzając wiedzę.
Jakie kierunki studiów po „humanie”?
Licealiści poszukujący kierunku studiów po “humanie” mają wiele możliwości. Wbrew pozorom nie muszą skupiać się jedynie na kierunkach o profilu typowo humanistycznym. Oprócz popularnej socjologi, historii czy filologii polskiej są także inne opcje. Jakie studia po humanie? Dobrym wyborem mogą okazać się takie kierunki jak np.
- dziennikarstwo i komunikacja społeczna,
- teatrologia,
- wiedza o filmie i technologii audiowizualnej,
- nauki o rodzinie,
- coaching filozoficzny,
- cyberprzestrzeń i komunikacja społeczna,
- design i komunikacja społeczna,
- kognitywistyka i wiele więcej.
Nie każdy z matury uzyskuje wysokie wyniki, które pozwalają mu studiować pożądany przez siebie kierunek. Nie należy się jednak załamywać. Warto próbować dalej i dążyć do swojego celu.