Znamy nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019

1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, poznamy laureatów dziewiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku.

Rada programowa ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 13 września wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 127 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2019 w kategorii Osobowość roku rywalizować będą:

 • Łukasz Długosz – flecista, za przyczynienie się do ogromnego rozwoju polskiej literatury fletowej, łączenie najwyższego poziomu sztuki wykonawczej z niezwykłą aktywnością nakierowaną na promocję muzyki polskiej zarówno XX, jak i XXI wieku oraz inspirowanie twórcze polskich kompozytorów;
 • Jakub Józef Orliński – kontratenor, za nieprzeciętny talent, osobowość i wyrazistość artystyczną, doskonałe łączenie pięknej barwy głosu z nienaganną techniką wokalną i wyczuciem stylu, a także za swobodne poruszanie się między różnymi gatunkami muzycznymi, od muzyki sakralnej po hip-hop;
 • Martyna Pastuszka – skrzypaczka, koncertmistrzyni i dyrektor artystyczna {oh!} Orkiestry Historycznej, za kompetencje artystyczne, które w połączeniu z jasną wizją kreowania ścieżki artystycznej zespołu, pozwoliły wypracować {oh!} pozycję czołowej polskiej orkiestry grającej na instrumentach z epoki;
 • Maciej Prochaska – muzykolog, za zrekonstruowanie dawnych partytur, ze szczególnym uwzględnieniem „Halki” w wersji wileńskiej i „Szwajcarskiej chaty” Stanisława Moniuszki. Dzięki jego trzyletniej pracy, było możliwe przywrócenie autentycznego brzmienia dzieł twórcy polskiej opery narodowej w Roku Moniuszki 2019;
 • Aga Zaryan – wokalistka jazzowa, za przybliżenie współczesnej publiczności tego, co najlepsze w jazzie, kontynuowanie tradycji wybitnych wokalistek jazzowych oraz nagranie dwóch płyt „High & Low” oraz „What Xmas Means To Me”, którymi udowodniła, że projekty artystyczne można realizować wbrew obowiązującym modom oraz przemijającym trendom.

Wydarzeniem roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:

 • Festiwal im. Księcia Władysława Lubomirskiego – nowo wykreowany festiwal muzyki polskiej zorganizowany jednocześnie w kilku miastach w Polsce i za granicą. Nawiązuje do kulturowych korzeni I Rzeczpospolitej, prezentując twórczość arystokracji Polskiej i jej rolę jako mecenasa kultury polskiej.
 • Kromer Biecz Festival – prezentuje muzykę dawną w epokowych wnętrzach i otwartej przestrzeni publicznej, w historycznym kontekście miasta. W osobie patrona festiwalu przywołuje dokonania Marcina Kromera, wybitnego polskiego dyplomaty, pisarza i historyka.
 • 10/40 Kwartet w Muzeach – w roku 40-lecia istnienia Kwartet Śląski wystąpił podczas 10 koncertów w 10 muzeach, prezentując najbardziej wartościowe utwory polskich kompozytorów XX wieku. Śląscy kameraliści wyszli poza typowe sale koncertowe i wystąpili we wnętrzach znamienitych muzeów.
 • Moniuszko for the World – autorski projekt pianisty, kompozytora i dyrygenta Emiliana Madeya, promujący wybitną twórczość pieśniarską Stanisława Moniuszki w wersjach obcojęzycznych.
 • Halka – przygotowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydawnictwo prezentuje czteroaktową operę „Halka” Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej z międzynarodową obsadą solistyczną, z grającą na historycznych instrumentach orkiestrą Europa Galante oraz Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Fabio Biondiego.

Odkryciem roku mają szansę zostać:

 • Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek – kameraliści – skrzypaczka i pianista – za propagowanie muzyki polskiej, sukcesy na arenie międzynarodowej oraz nagranie płyty „Polonaises”;
 • Janusz Olejniczak – radiowy popularyzator muzyki – za objawienie się wybitnego pianisty w roli równie wybitnego popularyzatora polskiej muzyki, w prowadzonej wspólnie z Jerzym Kisielewskim audycji „Co słychać” w Polskim Radiu „Radio dla Ciebie”;
 • Jakub Józef Orliński – kontratenor – za debiutancką  płytę „Anima Sacra”, prezentującą arcydzieła muzyki wokalnej epoki baroku;
 • Tomasz Ritter – pianista – za bycie muzykiem odważnym, sięgającym po niełatwy i nietuzinkowy repertuar oraz zwycięstwo na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych;
 • Sasha Strunin – wokalistka jazzowa – za album „Autoportrety”, prezentujący poezję Mirona Białoszewskiego, do której muzykę skomponował Gary Guthman, amerykański kompozytor i trębacz jazzowy.
 • Od 16 do 19 września na stronie www.koryfeusz.org.pl odbędzie się głosowanie publiczności na laureata w kategorii Odkrycie roku. Równolegle trwać będzie tajne głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.

  Wyniki głosowania poznamy podczas koncertu galowego 1 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

  Laureaci otrzymają statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Program 2 Polskiego Radia.

  Sylwetki nominowanych osób oraz opisy wydarzeń dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.

  Koryfeusz Muzyki Polskiej zostanie wręczony po raz dziewiąty. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.