Wypieki Kultury

Wypieki Kultury to obecnie:
– miejsce wszelakich zdarzeń;
– poniedziałkowe spotkania z dobrym humorem;
– sala koncertów ciekawych;
– galeria wystaw wyjątkowych;
– teatr dla dzieci i dorosłych;
– otwarty sobotni grill;

O NAS
Nasz budynek został wybudowany w 1900 roku i od tego czasu w formie niezmienionej pręży swoje mury na rogu ulicy Stolarskiej i Letniej.
Działanie Wypieków Kultury jest wielopłaszczyznowe, nieszablonowe, nieskrępowane i nastawione na kreatywność. Różnorodność przestrzeni naszego obiektu pozwala tworzyć miejsce dla szeroko pojętych wydarzeń kulturalnych. Te zabytkowe ściany są świadkami organizowanych przez nas konferencji, bankietów i imprez zamkniętych, tworząc ich niepowtarzalny klimat, atmosferę, która przyciąga ludzi. Promujemy artystów, zwracając uwagę na niesamowity potencjał różnorodność kultury i sztuki.

ARCHITEKTURA I HISTORIA
Wzniesiona na planie zbliżonym do litery „U” ceglana budowla skrywa niewielki dziedziniec. Nad tą jednokondygnacyjną budowlą górują dwa monumentalne kominy wzniesione na planie kwadratu i spięte u góry metalowymi obręczami. Nadają one ceglanej piekarni charakterystyczny wygląd architektoniczny. Nieotynkowane ściany z nadgryzionej nieco zębem czasu ceramicznej cegły majestatycznie wypełniają narożnik ulicy Stolarskiej i Letniej, w połączeniu z brukiem pokrywającym te ulice nadaje temu zakątkowi charakter niepowtarzalny. Przeszłość odcisnęła się też na cegłach stopniowo je krusząc i korodując. Elewacje uzyskały subtelne typowe dla dziewiętnastowiecznej architektury przemysłowej ozdoby, które w niebanalny i z pewnością nienachalny sposób czynią bryłę budynku ciekawszą.

Wnętrze budynku z zachowaną żeliwną kolumienką dźwigającą stropy odcinkowe oddaje industrialny charakter tego miejsca. Sprawia, że czuje się jego przemysłowy charakter, w którym jeszcze do niedawna panował zgiełk i krzątanina pracowników piekarni, dzięki którym warszawiacy mogli smakować tradycyjny polski chleb. Dobrze zachowane piece, których żeliwne wnętrzności skrywa maska śnieżnobiałych kafli również opowiada o historii tego miejsca.