Fundacja Stefana Gierowskiego

Fundacja Stefana Gierowskiego powstała w 2014 roku. Tym samym jest to pierwsza tego rodzaju instytucja w Polsce: powołana przez artystę, zajmująca się jego twórczością, a jednocześnie mająca własną przestrzeń wystawową.

- Stefan Gierowski jest jednym z najważniejszych żyjących polskich artystów. Za sprawą Fundacji artysta chce podzielić się swoimi doświadczeniami udostępniając własne archiwum, w którym zawarte jest kilkadziesiąt lat historii sztuki. Chce też stworzyć przestrzeń, gdzie prezentowane będą wystawy ważnych, jego zdaniem, artystów. Wśród planowanych w przyszłości wydarzeń znajdą się zarówno prezentacje uznanych twórców, między innymi z kręgu Galerii Krzywe Koło, jak i artystów mniej znanych lub wartych ponownego odkrycia dla współczesnych odbiorców – zauważa prezes Fundacji Stefana Gierowskiego, Zuzanna Sokalska.

Poza organizacją wystaw w swojej siedzibie przy ulicy Kredytowej 9 w Warszawie, Fundacja Stefana Gierowskiego będzie także wspierać młodych twórców zajmujących się malarstwem – od 2015 roku Fundacja przyznaje nagrodę finansową za najlepszy dyplom na Wydziale Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.