TR Warszawa na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie

Dwa spektakle TR Warszawa – „Cząstki kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó oraz „Inni ludzie” w reżyserii Grzegorza Jarzyny znalazły się w programie Konkursu Głównego INFERNO 12. Międzynarodowego Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie.

„Cząstki kobiety” są drugim po „Nietoperzu” spektaklem w reżyserii Kornéla Mundruczó zrealizowanym w TR Warszawa i prezentowanym na festiwalu BOSKA KOMEDIA.
Przedstawienie powstało na zamówienie TR Warszawa na podstawie oryginalnego tekstu Katy Wéber. To pełna pasji, a zarazem czułości historia rodzinna, w której centrum jest sytuacja kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu; realizowania swoich potrzeb, pragnień i aspiracji. Grana przez Justynę Wasilewską trzydziestoletnia Maja, chcąc wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi.
Za tę rolę Justyna Wasilewska otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza.
Kornél Mundruczó uhonorowany został Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za reżyserię tego przedstawienia.
Występujące w „Cząstkach kobiety” aktorki i aktorzy wyróżnieni zostali również podczas 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych; Monika Frajczyk otrzymała Nagrodę Specjalną im. Ignacego Lewandowskiego, Magdalena Kuta – Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza, Dobromir Dymecki – III nagrodę aktorską, a Justyna Wasilewska – I nagrodę aktorską.

W ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu BOSKA KOMEDIA spektakl „Cząstki kobiety” pokazany zostanie dwukrotnie: 6 grudnia 2019 roku o godzinie 19:00 i 7 grudnia o godzinie 20:00 na Dużej Scenie Teatru Łaźnia Nowa.

Tuż przed krakowską prezentacją spektaklu, „Cząstki kobiety” zostaną pokazane w Warszawie: 23 listopada 2019 roku o godzinie 19:00; 24 listopada 2019 roku o godzinie 16:00; 27, 28, 29 i 30 listopada 2019 roku o godzinie 19:00 oraz 1 grudnia 2019 roku o godzinie 16:00 – na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Podczas tegorocznej BOSKIEJ KOMEDII publiczność krakowskiego festiwalu będzie miała okazję zobaczyć drugi spektakl z repertuaru TR Warszawa – „Innych ludzi” w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie najnowszej książki Doroty Masłowskiej. „Inni ludzie” to próba portretu Polski trzy dekady po transformacji; opowieść o wspólnocie, którą od środka rozsadzają uprzedzenia i nienawiść. To historia ludzi, opętanych wizją wirtualnego szczęścia, opowiedziana trashowym językiem reklam, internetowych wpisów i medialnych doniesień, który zatruwa jak smog i blokuje autentyczną komunikację. Przewodnikiem po miejskiej dżungli jest 32-letni Kamil, grany przez Yacine Zmita; chłopak z warszawskiego Grochowa, który dorabia sprzedażą narkotyków i marzy o karierze hiphopowca. Razem z bohaterem publiczność wyrusza w podróż w głąb miasta, konfrontując się z różnymi środowiskami i społecznymi klasami, od celebrytów po parkingowych meneli i od lokatorów śródmiejskich apartamentów po mieszkańców peryferyjnych blokowisk. Luksusowe samochody i wagony tramwajowe, siłownie i sieciowe sklepy, centra handlowe i nocne kluby – wszędzie toczy się bezwzględna walka o uwagę, miłość i akceptację.

W Krakowie spektakl „Inni ludzie” zostanie pokazany 10 grudnia 2019 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego – o godzinie 17:00 i 20:30. W Warszawie w najbliższym czasie przedstawienie można zobaczyć jeszcze 15-16 listopada 2019 roku o godzinie 19:00 oraz 17 listopada 2019 roku o godzinie 16:00 w TR Warszawa/ATM Studio.

12. Międzynarodowy Festiwal BOSKA KOMEDIA odbywa się w Krakowie od 6 do 15 grudnia 2019 roku. W załączniku znajdziecie Państwo informację prasową z programem tegorocznego festiwalu oraz materiały prasowe dotyczące spektakli TR Warszawa.