Tamara Łempicka – ‘L’Éclat’ sprzedany za 3,4 mln dolarów

Tamara Łempicka – obrazy królowej art déco biją rekordy sprzedaży. Niedługo pojawi się album poświęcony malarce.

28 października podczas aukcji Sotheby’s obraz Tamary Łempickiej ‘L’Éclat’ sprzedany został za niebagatelną kwotę 3,4 mln dolarów czyli blisko 13,5 mln zł. W lutym tego roku i październiku 2019 dwa obrazy malarki zostały sprzedane za łącznie 134 mln zł. Do księgarń niebawem trafi wyjątkowy album poświęcony Łempickiej, wydany przez wydawnictwo Bosz.

Z roku na rok rosną ceny dzieł polskiej malarki Tamary Łempickiej. 28 października podczas aukcji Sotheby’s obraz Tamary Łempickiej ‘L’Éclat’ sprzedany został za niebagatelną kwotę 3,4 milona dolarów czyli blisko 13,5 mln zł. W lutym tego roku „Portrait de Marjorie Ferry” pędzla polskiej malarki sprzedany został za 82 mln zł, a w 2019 za jej obraz „La sottoveste rosa” za 52 mln zł. Obraz sprzedany w lutym na aukcji w londyńskim Christie’s został najdroższym obrazem polskiego artysty w historii.

Z danych portalu ArtPrice.com wynika, że w 2018 roku obrazy Tamary Łempickiej na światowych aukcjach sprzedano za łączną kwotę 16,4 mln dolarów, co dało jej 8 pozycję wśród artystek, zarówno żyjących, jak i zmarłych.

Wydawnictwo BOSZ realizuje niezwykły projekt wydawniczy poświęcony Tamarze Łempickiej. Razem ze spadkobierczyniami spuścizny po malarce – Victorią de Lempicka (wnuczka malarki) oraz prawnuczką – Marisą de Lempicka, wydawnictwo BOSZ wyda niezwykły album poświęcony malarce. Album trafi do sprzedaży już 5 listopada.

Charakter albumu nie jest typową biografią, powieścią czy wspomnieniami o artystce. Nie jest też katalogiem suchych faktów analizujących twórczość Łempickiej. Jego wyjątkowość polega na tym, że łączy w sobie te wszystkie rodzaje publikacji.

To między innymi różnorodność tekstów wyróżnia publikację. Pierwszy z nich podejmuje dogłębną analizę twórczości Łempickiej, napisaną przez krytyczkę i teoretyczkę sztuki, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, prof. Marię Annę Potocką. Dalsza cześć książki to sentymentalna podróż oparta na biografii i wspomnieniach o królowej art déco snuta przez jej prawnuczkę, Marisę de Lempicką.

Tymczasem można nabyć już wyjątkowy kalendarz na rok 2021 prezentujący najbardziej znane i cenione dzieła Tamary Łempickiej. Kalendarz stanowi hołd artystki złożony wyzwolonym kobietom.

Tamara Łempicka (Tamara de Lempicka)

polska malarka epoki art déco. Od najmłodszych lat obracała się w towarzystwie światowych elit i brylowała na salonach. Była błyskotliwą skandalistką, która kochała nowoczesne przedmioty i czerpała z życia pełnymi garściami. Paryż okazał się dla niej miejscem, który nie tylko ukształtował jej talent, ale również pozwolił osiągnąć zawrotny sukces i zyskać klientów w postaci arystokratów, bankierów czy gwiazd filmowych. Łempicka nie ograniczała się jednak do malowania portretów osobistości z bogatych sfer, portretowała również swoją córkę Kizette, pozowały dla niej największe skandalistki, czego efektem są zmysłowe akty, w tym arcydzieło art déco „Piękna Rafaela”. Przez lata zapomniana, dziś twórczość Łempickiej na nowo wraca do łask, a jej obrazy osiągają na aukcjach zawrotne ceny – wśród najdrożej sprzedawanych artystek uplasowała się na trzecim miejscu. Jej obrazy mają w swoich kolekcjach Madonna, Barbra Streisand i Jack Nicholson.