Słuchowiska w znakomitej obsadzie w każdą sobotę na antenie Czwórki

W sobotnich, majowych wydaniach audycji teatralnej „W to mi graj” Czwórka zaprezentuje kilka ciekawych współczesnych produkcji, takich jak: „Beksiński. Portret artysty”, zaskakujące słuchowisko „Korek”, jednoaktówkę „Rozmowa kwalifikacyjna”, wcale nie romantyczną „Atrakcyjną nieznajomą” Bogdana Loebla czy niesamowitą opowieść o alpinistach „Bar na Paterhornie” według „Bitwy na szczycie” Rolanda Topora.

Spektakle dramatyczne, teatry tańca, musicale, teatry lalek, opera, balet i wiele innych. To co dzieje się na scenach teatralnych w całej Polsce, dzieje się również na antenie Czwórki za sprawą reżyserów, aktorów, choreografów, animatorów i znawców teatru. Spragnionym teatralnych wrażeń słuchaczom Michał Piwowarek przedstawi ciekawe propozycje z repertuaru Teatru Polskiego Radia – w każdą sobotę o godz. 12.00 w audycji „W to mi graj” na antenie Czwórki.

Już 2 maja będzie można wysłuchać biograficznej opowieści Katarzyny Łęckiej „Beksiński. Portret artysty”. To próba opisania postaci Zdzisława Beksińskiego (w tej roli Jerzy Radziwiłowicz), malarza, fotografa i grafika oraz ocalenia pamięci o nim. Narratorka (Dorota Landowska) nigdy go nie poznała. Jego tajemnice z życia osobistego i twórczości poznała słuchając historii opowiadanych przez ludzi, którzy go znali, czytając jego listy i ulubione wiersze oraz oglądając jego obrazy. Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

W kolejną sobotę (9 maja) Czwórka zaprezentuje słuchowisko Jana Warenyci „Korek”. Rodzice z dwudziestoletnią córką, po weekendzie spędzonym w Szwecji, wracają do domu. Podróż trwa długo, na drodze korki. Wszyscy są bardzo zmęczeni, upał daje się we znaki i wyostrza reakcje pasażerów. Monotonię oczekiwania przerywa zabranie autostopowicza. Ta wydawałoby się nic nieznacząca przysługa wobec młodego chłopaka, zmieni wszystko w życiu tej rodziny. Nic nie będzie już takie, jak poprzednio. W obsadzie Elżbieta Kijowska, Marek Barbasiewicz, Katia Paliwoda i Waldemar Barwiński.

„Rozmowa kwalifikacyjna” to kolejne słuchowisko współczesne. 16 maja na antenie Czwórki wysłuchamy radiowej wersji jednoaktówki Jana Misiuka wyróżnionej w konkursie „Lustro. Obraz. Iluzja”. To zapis rozmowy kwalifikacyjnej, w której właściwie nie wiadomo, do czego aplikuje bohaterka – Ona (Julia Kijowska). Rozmowę prowadzi On (Marcin Troński), na początku z pozycji tego, który ma władzę, by zadecydować o jej losie. Jednak sytuacja w pewnym momencie się odwraca…

Czwórka przypomni także realizację „Atrakcyjna nieznajoma” według scenariusza Bogdana Loebla, pisarza, poety o autora piosenek i licznych słuchowisk. 16 maja usłyszymy historię romantycznego spotkania w pociągu dwojga ludzi, które prowadzi do zaskakującego i wcale nie romantycznego finału. W rolach głównych usłyszymy m.in. Henryka Talara i Annę Romantowską.

A w ostatnią majową sobotę, „Bar na Paterhornie” – słuchowisko według miniatury dramatycznej „Bitwa na szczycie” Rolanda Topora, mistrza groteski i czarnego humoru. Tuż pod szczytem Paterhornu spotykają się dwaj alpiniści. Robert (Wojciech Wysocki) owładnięty jest potrzebą osiągnięcia sukcesu, którym ma być zdobycie szczytu. Michel (Krzysztof Wakuliński) jest sceptykiem i ironistą. Pije szampana i zdaje się nie zwracać uwagi na otaczający go górski krajobraz. Jednak zakończenie słuchowiska – jak to u Topora – jest mocno zaskakujące. Zapraszamy do słuchania 30 maja o godz. 12.00.