Nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Znamy nominacje do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w czterech kategoriach – proza, poezja, literatura dziecięca i edycja warszawska. Jeszcze w czerwcu poznamy laureatów, tym razem nie podczas uroczystej gali w teatrze, a specjalnego wydarzenia online.

Książki do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zgłaszają – obok wydawnictw i bibliotek – czytelniczki i czytelnicy. Wciąż rośnie liczba proponowanych tytułów, w tej edycji wpłynęło ponad 600 zgłoszeń. Ogłoszenie nominacji przybrało w tym roku oryginalną formułę wirtualnego projektu artystycznego. Kolejne nazwiska i tytuły odczytane i skomentowane przez narratora wydarzenia zostały w tym samym czasie zilustrowane przez rysowniczkę: bit.ly/2MlduVR.

Znamy nominacje do Nagrody Literackiej, która ma piękną i długą tradycję. Teraz przed jury ciężka, a zarazem przyjemna praca i trudny wybór. Dla nas – czytelników wprost przeciwnie – mamy aż dwanaście znakomitych książek do czytania i to zarówno powieści, ale też tomy poezji, książki dla dzieci i o Warszawie. Zapewniam, że każdy coś znajdzie dla siebie, a głos jury Nagrody to z pewnością doskonała rekomendacja – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Wśród nominowanych w kategorii proza znalazła się Martyna Bunda. Autorka powróciła z epicką powieścią „Kot niebieski”, w której zabrała czytelników w emocjonującą podróż przez siedem wieków historii. Ewa Kuryluk w książce „Feluni” zamknęła trylogię rodzinną, podejmując bolesny temat schizofrenii swojego brata, a Łukasz Orbitowski w „Kulcie” przybliżył historię oławskich objawień, które stały się dla niego punktem wyjścia do snucia fascynującej opowieści.


Nominacje w kategorii poezja również nie zawodzą. Ewa Lipska w swojej „Miłości w trybie awaryjnym” zawarła wiersze, w których bliskość i intymność jest oglądana na tle przemijającego i zmiennego świata, a Krzysztof Lisowski i jego „Zaginiona we śnie” szuka odpowiedzi na pytanie o granicę między jawą a snem. Z kolei tomik poezji „Osa”, Bogusława Kierca odkrywa przed czytelnikiem świat pulsujący rytmami przedawnionych dylematów miłości i śmierci.


Nominacje w kategorii literatura dziecięca – tekst i ilustracje to trzy tytuły, które z pewnością zainteresują młodego czytelnika. Justyna Bednarek i Paweł Pawlak (ilustracje) w „Pan Stanisław odlatuje” pokazują historię sympatycznego starszego pana, który wybiera się w podróż życia, a Wojciech Mikołuszko i Małgorzata Dmitruk (ilustracje) w „Wojtku” opowiadają o przygodach bociana zmierzającego do swojego rodzinnego domu. Bracia Piotr i Paweł Sitkiewicz oraz Agata Królak (ilustratorka) w książce „Brzdęk!” uczą dzieci jak przeżywać dźwięki, np. twórczo za pomocą… kredek.


Kategoria edycja warszawska odkrywa przed czytelnikami czytelnikamom sekrety stolicy. Katarzyna Chudyńska-Szuchnik w książce „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów” zawarła zapis osobistych rozmów z warszawskimi rzemieślnikami i dołączyła mapę spacerów szlakiem ich pracowni i warsztatów. Arkadiusz Szaraniec w „Warszawie dzikiej” przybliżył czytelnikowi m.in. dziką stronę Wisły, parków i kompleksów leśnych, a Jarosław Zieliński w „PLAC. Warszawski plac Piłsudskiego” opowiedział historię tego miejsca, które było świadkiem ważnych wydarzeń historycznych.

13 Nagroda Literacka m.st. Warszawy

Nominacje:

Proza 

Martyna Bunda Kot niebieski

Ewa Kuryluk Feluni

Łukasz Orbitowski Kult

Poezja

Bogusław Kierc Osa

Ewa Lipska Miłość w trybie awaryjnym

Krzysztof Lisowski Zaginiona we śnie

Literatura dziecięca –  tekst i ilustracje

Justyna Bednarek, il. Paweł Pawlak Pan Stanisław odlatuje

Wojciech Mikołuszko, il. Małgorzata Dmitruk Wojtek

Piotr i Paweł Sitkiewicz, il. Agata Królak Brzdęk!

Edycja warszawska

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów

Arkadiusz Szaraniec Warszawa dzika

Jarosław Zieliński PLAC. Warszawski plac Piłsudskiego


Laureatów 13. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy wybierze Jury w składzie: Janusz Drzewucki (Przewodniczący Jury), Grażyna Borkowska, Anna Maria Czernow, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk, Krzysztof Masłoń oraz Rafał Skąpski.

Ogłoszenie nazwisk zwycięzców odbędzie się 24 czerwca o godz. 20:00 na oficjalnym profilu facebookowym: bit.ly/2XuiKvk.
Tego dnia poznamy również laureata w kategorii specjalnej – Warszawski twórca.

Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca: Biblioteka Narodowa