Nagrody i wyróżnienia XIV. Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2014” rozdane

Nagrody i wyróżnienia XIV. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2014”.

Jury przyznało następujące nagrody:

* w kategorii słuchowisk

• GRAND PRIX dla najlepszego słuchowiska – „Królowa i Szekspir” wg dramatu Esther Vilar w reż. Janusza Kukuły

• za reżyserię – Dariusz Błaszczyk za słuchowisko „Mistrz Manole”

• za scenariusz oryginalny – ex aequo: Marek Kochan za scenariusz słuchowiska „Trzej panowie jadą autem” w reżyserii Adama Wojtyszki oraz Sebastian Majewski za scenariusz słuchowiska „Nietoty” w reżyserii Jana Klaty

• za scenariusz będący adaptacją – Jan Warenycia za słuchowisko „Trylogia. Fuga alla polacca” według opowiadania Zbigniewa Wojnarowskiego

• nagroda im. Janusz Hajduna za realizację akustyczną – Andrzej Brzoska za słuchowisko „Andy” w reżyserii Krzysztofa Czeczota

• za muzykę oryginalną lub opracowanie – Jacek Hałas za „Mistrza Manole”

• nagroda aktorska za rolę kobiecą – Anna Cieślak za rolę w słuchowisku „Salome” w reżyserii Dariusza Błaszczyka

• nagroda aktorska za rolę męską – Adam Woronowicz za rolę tytułową w słuchowisku „Andy”

• nagroda aktorska za rolę drugoplanową żeńską – Wiktoria Gorodeckaja za rolę Andżelikiw słuchowisku „Próba” w reżyserii Edwarda Wojtaszka

• nagroda aktorska za rolę drugoplanową męską – Łukasz Lewandowski za rolę Akwizytora w słuchowisku „Abrakadabra” w reżyserii Waldemara Modestowicza

• nagroda honorowa dla Producenta słuchowisk – Program II Polskiego Radia za różnorodną ofertę programową

• nagroda honorowa im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności – Waldemar Modestowicz, reżyser słuchowisk „Abrakadabra”, „Lala”, „Ryszard III. Gra o tron”, „Upadek z trzepaka”

● wyróżnienia honorowe w formie rekomendacji do powtórzeń na antenie – „W środku słońca gromadzi się popiół” Artura Pałygi w reżyserii Pawła Łysaka; „Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć” autorstwa i w reżyserii Mieczysława Abramowicz, „Casting, czyli Długa rozmowa o filmie, którego nikt nie będzie chciał oglądać” Andrzeja Mularczyka w reżyserii Janusza Kukuły i „Beztlenowce” autorstwa i w reżyserii Ingmara Villqista

 

* w kategorii spektakli Teatru TV

• GRAND PRIX dla najlepszego spektaklu – „Skutki uboczne” Petra Zelenki w reżyserii Leszka Dawida

• za reżyserię – Robert Talarczyk za oryginalne przeniesienie do telewizji spektaklu teatru żywego planu „Piąta strona świata”

• za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną – Robert Talarczyk za adaptację książki Kazimierza Kutza „Piąta strona świata”

• za zdjęcia – Marcin Koszałka za spektakl „Korzeniec” w reżyserii Remigiusza Brzyka

• za scenografię – Remigiusz Brzyk za spektakl „Korzeniec”

• nagroda im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne – Stanisław Radwan za muzykę do spektakli: „Miłość na Krymie” w reżyserii teatralnej Jerzego Jarockiego i telewizyjnej Jana Englerta oraz „Udręka życia” w reżyserii Jana Englerta

• za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego – Leszek Ptaszyński za „Piątą stronę świata”

• za montaż – Maciej Pawliński za spektakl „Skutki uboczne” w reżyserii Leszka Dawida

• nagroda aktorska za rolę kobiecą – Anna Seniuk za wybitne kreacje aktorskie: Matriony Wasiljewny Czelcowej w spektaklu „Miłość na Krymie” ale także Lewiwy w spektaklu „Udręka życia” w reż. Jana Englerta oraz Alicji w spektaklu „Brancz” w reżyserii Juliusza Machulskiego

• nagroda aktorska za rolę męską – Jan Frycz za rolę Iwana Nikołajewicza Zachedryńskiego w „Miłości na Krymie”

• nagroda honorowa im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności – Jan Englert za reżyserię telewizyjną spektaklu „Miłość na Krymie” w reżyserii Jerzego Jarockiego

• trzy honorowe wyróżnienia aktorskie: Jolanta Fraszyńska za rolę Lily Karłownej Swietłowej w „Miłości na Krymie”, Edyta Ostojak za role: Ester Pławner, Żydówki i służącej Korzeńców w spektaklu „Korzeniec” i Dariusza Chojnackiego za rolę Bohatera w „Piątej stronie świata”

 

Wielką Nagrodę XIV. Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2014” otrzymali: TERESA BUDZISZ-KRZYŻANOWSKA i WOJCIECH PSZONIAK