Zoni Sessions. Cykl koncertów na żywo

28 lutego w Zoni startuje inspirowany klimatem speakeasy cykl 4 koncertów – Zoni Sessions. W ostatnie piątki miesiąca wystąpią muzycy – Staszek Plewniak, Madame Jean Pierre, Carmell, Basia Balcer – zamieniając wizytę w restauracji i barze w doświadczenie angażujące wszystkie zmysły.

Każdy wieczór ma swoje źródło w jednym z kultowych koktajli – Old Fashioned, Cosmopolitan, Dark’n’Stormy, Margarita.

Staszek Plewniak, Madame Jean Pierre, Carmell, Basia Balcer – to młodzi artyści, którzy już wyraźnie zaznaczyli swoją obecność na polskiej scenie muzycznej. Ich niebanalne aranżacje i własne kompozycje będą towarzyszyły gościom restauracji i baru Zoni w ostatnie piątki miesiąca. Cykl Zoni Sessions pozwoli w pełni doświadczyć synergii między muzyką, koktajlami a wnętrzem Zoni, uznanej za jedną z 7 najpiękniejszych restauracji na świecie.

Old Fashioned to prawdziwy klasyk, podobno jego recepturę opublikowano już w 1806 roku, choć autorstwo tego koktajlu przypisują sobie także gentlemani z Pendennis Club z Louisville w stanie Kentucky. Wieczór inspirowany Old Fashioned goście Zoni spędzą w towarzystwie Staszka Plewniaka – wokalisty, kompozytora, autora tekstów, który występował w najważniejszych salach koncertowych w Polsce, takich jak NOSPR czy Filharmonia Szczecińska. Podczas inicjującego cykl Zoni Sessions lutowego występu zaśpiewa m.in. hity Franka Sinatry i popularne standardy, takie jak „Fly me to the Moon”.

Marcowa odsłona cyklu odbędzie się pod znakiem Cosmopolitan. Koktajl o tej nazwie pojawia się w barmańskiej historii na początku XX wieku, ale w wersji jaką wszyscy znają funkcjonuje od lat 80. Swoją ogromną popularność zawdzięcza oczywiście serialowi „Sex w wielkim mieście”, w którym był najczęściej pitym drinkiem przez Carrie Bradshaw i jej koleżanki. W ten klimat wprowadzi gości Madame Jean Pierre. Koncertująca w całej Polsce grupa ze względu na ciepłe i pełne emocji kompozycje swoją muzykę określa mianem warm jazzu.

Z kolei kwietniowy koncert będzie odwoływał się do pochodzącego z Bermudów koktajlu Dark’n’Stormy, którego głównym składnikiem jest rum. Zadziorny charakter tego alkoholu z łagodnością łączy w swojej muzyce Carmell, która była finalistką polskich preselekcji do Eurowizji w 2017 roku.

Ostatnia, majowa odsłona cyklu Zoni Sessions została zainspirowana Margaritą. O jej powstaniu krąży wiele legend. Według tej najbardziej romantycznej koktajl stworzył w 1938 roku dla mającej alergie na wiele alkoholi broadwayowskiej aktorki Marjorie King, Carlos „Danny” Herrera w swojej restauracji Rancho La Gloria położonej gdzieś między meksykańskimi miastami Tijuana i Rosarito. W świat latynoamerykańskiego jazzu gości Zoni przeniesie Basia Balcer, w której twórczości słychać inspiracje z odległych zakątków świata. Basia wykona utwory m.in. z kultowej płyty „Amor” Eydie Gormé.

Na każde z wydarzeń bar Zoni przygotowuje specjalne koktajle w limitowanej edycji będące nawiązaniem do klasyków służących za inspirację dla danej odsłony cyklu Zoni Sessions.

 

Cykl Zoni Sessions

28.02., godz. 21:00 – Staszek Plewniak – wokal, Michał Jurkiewicz – piano; wieczór inspirowany koktajlem Old Fashioned

27.03., godz. 21:00 – Madame Jean Pierre w składzie: Joanna Markowska – wokal; Maciej Muszyński – gitara, Jędrzej Łaciak – bas; wieczór inspirowany koktajlem Cosmopolitan

24.04., godz. 21:00 – Carmell – wokal; wieczór inspirowany koktajlem Dark’n’Stormy

29.05., godz. 21:00 – Basia Balcer; wieczór inspirowany koktajlem Margarita