ZIELONO MI – trzy wyjątkowe transmisje z Big Book Cafe

Centrum literackie Big Book Cafe w maju zaprasza na trzy niezwykłe transmisje on-line. W środę, 13 maja ruszą aktorsko-muzyczne prezentacje głośnych tekstów literackich o świecie przyrody.


Wydarzenia będą miały formę słuchowisk z muzyką na żywo.
W projekcie udział wezmą znakomite aktorki: Agata Buzek, Maja Ostaszewska i Marta Malikowska.

ZIELONO MI to cykl wyjątkowych prezentacji najpiękniejszych tekstów o przyrodzie i świecie zwierząt w aktorskich interpretacjach z towarzyszeniem muzyki. W skąpanej w zieleni Big Book Cafe w trzy kolejne środy maja znakomitym aktorkom, żywo zaangażowanym w kwestie ochrony natury i zwierząt, towarzyszyć będzie kompozytor i wokalista Leski – aktorskie interpretacje wzbogaci oprawa muzyczna tworzona na żywo z dźwięków natury. Wydarzenia będzie można obejrzeć w bezpośredniej transmisji na kanale: facebook.com/bigbookcafe.

Pomysł koresponduje z realizowanym wcześniej przez nas projektem „Las głosów”, multinstrumentalnym widowiskiem, w którym dźwięki natury splatały się z odgłosami miasta i tekstami wypowiadanymi przez człowieka, tworząc literacko-muzyczny mikrokosmos. – mówi Anna Król, szefowa Fundacji „Kultura nie boli” i pomysłodawczyni cyklu. – Twórcy „Zielono mi” zaproponowali przyjrzenie się książkom, które składają się na portret natury w całej jej niezwykłości, a także często pasożytniczej postawie człowieka w stosunku do świata fauny i flory.

Pierwszy wieczór, 13 maja o godz. 20.00, wypełnią fragmenty książki „Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt” Simony Kossak. Tekst niezapomnianej popularyzatorki wiedzy o zwierzętach, słynącej z niesamowitego zmysłu obserwacji i daru opowiadania, przeczyta Marta Malikowska.

Na kolejnym spotkaniu, 20 maja o godz. 20.00, usłyszymy kultowy literacki ekomanifest Jonathana Safrana Foera „Zjadanie zwierząt”, dzięki któremu rzesze milenialsów przeszły na wegetarianizm, a wielu ludzi przyjęło w końcu do wiadomości fakty o cierpieniu zwierząt w hodowlach przemysłowych. Tekst zinterpretuje Agata Buzek.

Finałowa odsłona cyklu odbędzie się 27 maja o godz. 20.00. Tym razem w centrum znajdzie się książka słynnej na całym świecie etolożki badającej szympansy – Jane Goodall „Mądrość i cuda świata roślin”. Fragmenty czytać będzie Maja Ostaszewska.