Zdzisław Najder. Chciałem zostać lotnikiem – pokaz premierowy

Zdzisław Najder – legenda Solidarności, założyciel Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, były szef Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (RWE), historyk literatury, znawca twórczości Josepha Conrada. Film Vogta koncentruje się na latach 1975–1992, od utworzenia przez Najdera Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, po przejęcie funkcji dyrektora polskiej rozgłośni RWE, aż do wycofania się z życia publicznego po ujawnieniu epizodu współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

– Po komunistach można było się spodziewać najgorszego – Jacek Merkel wspomina moment, kiedy sąd, w trybie zaocznym, skazał na śmierć Zdzisława Najdera po przejęciu przez niego stanowiska dyrektora polskiej rozgłośni Radia Wolna Europa. – Jeśli wydali na kogoś wyrok śmierci to oznaczało, że jest to dla nich bardzo niebezpieczna osoba, co było symbolicznym potwierdzeniem dla nas, że jest to nasz człowiek.

Mieczysław Bartłomiej Vogt przedstawił w dokumencie, poprzez losy Zdzisława Najdera i z jego perspektywy, ważny okres we współczesnej historii Polski – transformacji ustrojowej i reorientacji geopolitycznej. Film obrazuje intelektualistę w świecie wielkiej polityki, która nosi znamiona bezwzględnej, cynicznej i przewrotnej gry. Bohater od pisania o historii literatury, czy też o historii w ogóle, przeszedł do próby wpłynięcia na jej bieg.

Po pokazie filmu odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności, w której udział wezmą: prof. Andrzej Paczkowski, Mirosław Chojecki, Michał Komar i Reżyser Mieczysław B. Vogt. Dyskusję poprowadzą prof. Ewa Marciniak i Artur Wolski.

Scenariusz i reżyseria | Mieczysław Bartłomiej Vogt

termin | 23 listopada 2017, środa, godz. 18:00
miejsce | Kino Kultura w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 21/23
wstęp | wolny, po rejestracji: www.premierafilmunajder.evenea.pl