ZDOBYĆ KSIĘŻYC

Lądowanie na Księżycu latem 1969 roku było nazywane „wielkim krokiem dla ludzkości”, „etapem ewolucji” i „końcem kosmicznego wyścigu”. Mija 50 lat od momentu, gdy Neil Armstrong postawił stopę na Srebrnym Globie. Od 20 lipca w Domu Spotkań z Historią będzie można oglądać wystawę „Zdobyć Księżyc”, prezentującą fotograficzną podróż z Ziemi na Księżyc. Na zdjęciach z archiwów NASA zobaczymy nie tylko samą eksplorację Księżyca, ale też cały proces, który do niej doprowadził. Partnerem wystawy jest Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Apollo 11 przebył blisko 400 000 kilometrów w cztery dni, by 20 lipca 1969 roku lądownik Eagle, na którego pokładzie znajdowali się Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądował w Morzu Spokoju. Istnieje przekonanie, że Armstrong i Aldrin zrobili na księżycu tylko kilka zdjęć. Naprawdę jednak podczas misji Apollo 11 powstało ponad tysiąc fotografii. Kilka z nich stało się natychmiast ikonami i przeniknęło do popkultury, a także do naszego życia codziennego.

Kuratorka wystawy Joanna Kinowska wybrała ok. 100 zdjęć z Księżyca (z amerykańskich programów Mercury, Gemini i Apollo) oraz portrety astronautów i fotografie dokumentujące przygotowania do misji kosmicznych. Fotografiom towarzyszyć będą cytaty astronautów, wypowiadane podczas misji i po jej zakończeniu (w tym te najsłynniejsze o małym kroku, czy używany potocznie: „Houston, mamy problem”) oraz ścieżka dźwiękowa zaprogramowaną przez Jarka Grzesicę (Warsaw Electronic Festival).

Joanna Kinowska, kuratorka wystawy: „Dla wszystkich urodzonych po 1969 roku „człowiek na Księżycu” to po prostu fakt historyczny i zastany, być może wzniosły, czy jeden z ważniejszych. Dla tych wszystkich, którzy pamiętają te czasy, to wydarzenie, które nie miało sobie równych w historii. Niedowierzanie mieszało się z entuzjazmem, zmagania Armstronga i Aldrina były oglądane na żywo. W Polsce to był środek nocy. Szacuje się, że transmisję z Księżyca oglądało 600 milionów ludzi! Żadne inne wydarzenie wcześniej ani później nie zgromadziło w jednym czasie takiej publiczności, nie połączyło ludzkości”.

Eksplorację kosmosu rozpoczął Związek Radziecki wystrzeliwując w październiku 1957 roku pierwszego sztucznego satelitę Ziemi: Sputnik 1. Wydarzenie to zapoczątkowało także wyścig kosmiczny pomiędzy ówczesnymi mocarstwami zaangażowanymi w zimną wojnę, wyścig zbrojeń i wpływów. ZSRR przez pierwszy okres był liderem tego wyścigu: wysłali w kosmos pierwszego psa, człowieka, bili rekordy długości lotów, pierwsi zrealizowali spacer kosmiczny. Stany Zjednoczone zostawały w tyle. W 1961 roku Prezydent John F. Kennedy rzucił wyzwanie Amerykanom: postawić człowieka na Księżycu przed końcem dekady i umożliwić mu powrót na Ziemię. Marzenie JFK zostało spełnione, a na sukces pracowały setki tysięcy ludzi w NASA. Wyścig został wygrany 20 lipca 1969 roku. Jednak prawdziwym zakończeniem kosmicznej zimnej wojny stała się wspólna misja „APOLLO-SOYUZ” w 1975 roku.

W grudniu 1972 roku ostatni ludzie powrócili z Księżyca na Ziemię. Loty na Księżyc okazały się zbyt drogie i niebezpieczne. Ludzkość, bo do wysiłków rosyjskich i amerykańskich wkrótce dołączyły inne kraje – współpracuje na orbicie Ziemi, na ISS – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dalekie loty wykonują zdalnie sterowane pojazdy i sondy.

Wystawie towarzyszyć będzie album zdjęć.

Wernisaż wystawy: 20 lipca, godz. 19.00-22.00.
W programie wieczoru koncert zespołu WARSAW LAPTOP ORCHESTRA.
Na scenie DSH wystąpią artyści związani z Fundacją Sztuka i Technologia ─ Piotr Michałowski, Marek Kamiński, Wojciech Dagiel, Grzegorz Bojanek oraz Jarek Grzesica. Usłyszymy muzykę elektroniczną inspirowaną zdjęciami z wystawy „Zdobyć księżyc”.

Oprowadzanie kuratorskie: 21 lipca, godz. 16.00. O wystawie opowiedzą Joanna Kinowska i dr hab. Grzegorz Brona.
Wystawa
20.07─06.10.2019, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
wstęp wolny