Zakończenie sezonu Artist in Residence – Kama Grott&Agata Igras-Sawicka prezentują: BISQUIT

Na ostatnim w tym sezonie koncercie cyklu „Artist in Residence Kama Grott&Agata Igras-Sawicka prezentują”. W interpretacji Asi Chacińskiej, Serka Tomka Krawczyka, muzyków zespołu Bisquit oraz oboistki – Kamy Grott i flecistki – Agaty Igras-Sawickiej zabrzmią kompozycje z ostatniej płyty pt.”Lilly” zespołu BISQUIT, przygotowane w nowych aranżacjach specjalnie na ten wieczór.

 

BISQUIT powstał na początku nowego wieku. W zaciszu domowym powstawały pierwsze piosenki skomponowane przez Tomka „Serka” Krawczyka i Asię Chacińską. Po kilku latach wspólnego grania zadebiutowali płytą „Inny Smak” (nominacja do Fryderyka w kategorii debiut roku). Niedługo po niej ukazały się „Pytania”- obie płyty wydane przez wytwórnię Kayax.

Dziś, po kilku latach przerwy Bisquit wraca z nowymi dźwiękami – świetnymi kompozycjami i niebanalnymi tekstami. „Lilly” to bardzo emocjonalny krążek – od prostych, akustycznych piosenek, po bardziej rozbudowane formy, które potwierdzają ogromną wrażliwość na dźwięki i słowa. Nie ma nic ważniejszego od poszukiwania prawdy – dojrzałość, której nabywają jest tym, co niezwykle słychać w drodze artystycznej zespołu. Nie ulegający modom wciąż starają się odnaleźć największe piękno w opowieściach o człowieku- przeżywaniu porażek i sukcesów, tęsknoty czy chwilowego szczęścia…Na nowej płycie Bisquit słychać zespół – skład, który na stałe gra ze sobą od poprzedniej płyty „Pytania”- Asia Chacińska, Serek Tomek Krawczyk, Sebastian Frankiewicz, Maciej Szczyciński i Piotr Rychlec.Nagrana w kilka letnich dni w pięknym starym młynie w Lubrzy, przesiąknięta emocjami, które gromadziły się przez kilka lat przerwy… ‚Lilly” powstała z ogromnej potrzeby tworzenia.

Zaproszeni goście czerpią inspiracje z różnych kultur i światów muzycznych – Tomasz „Ragaboy” Osiecki, Sandra Kopijkowska, Robert Murakowski i Jacek Namysłowski – jednocześnie płyta jest spójna dzięki brzmieniu, które jest już tak charakterystyczne dla zespołu. Wydawcą płyty jest nowy niezależny label muzyczny Muzyka Powiśle. Nowa płyta to 12 nowych utworów i piosenka kultowego w latach 70 tych polskiego zespołu.

Kama Grott – oboistka, manager kultury, właścicielka niezależnej wytwórni fonograficznej SUBITO. Studia muzyczne ukończyła w klasie prof. Stanisława Malikowskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej, a następnie swój muzyczny rozwój kontynuowała w Londynie pod kierunkiem Roya Cartera – solo oboisty London Symphony Orchestra. Od 2006 roku Kama Grott związana jest wyłącznym kontraktem fonograficznym z wytwórnią Universal Music Polska. W jej dorobku fonograficznym znajduje się kilkanaście płyt, w tym dwie solowe: „Baroque Oboe Concertos ” nagrane z Orkiestrą Kameralną Wratislavia pod kierownictwem Jana Staniendy (2006) oraz „Romance. French Music for Oboe and Piano” nagrane z Krzysztofem Staniendą (2010). Artystka współpracuje również jako muzyk sesyjny, jest zapraszana do nagrań muzyki filmowej i teatralnej, współpracowała m.in. z Krzesimirem Dębskim, Tadeuszem Woźniakiem, Anną Marią Jopek i Marcinem Kydryńskim. Kama jest laureatką międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych (II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Saloniki 2002, III nagroda w kategorii instr. dętych Citta di Padova, Padwa 2004). W uznaniu osiągnięć artystycznych otrzymała stypendium Fundacji Kultury Polskiej 2004. Artystka jest pomysłodawczynią i dyrektorem generalnym Europejskiego  Festiwalu Muzycznego w Otwocku, który odbywa się corocznie od 2004 roku. W 2007r. założyła niezależną wytwórnię fonograficzną SUBITO, której celem jest promowanie młodych, wybitnych artystów. Nakładem wytwórni ukazały się m.in. „Beethoven Violin Sonatas” w wykonaniu Kuby Jakowicza i Bartosza Bednarczyka, „Koncerty wiolonczelowe Haydna i Denisova” w wykonaniu Marcina Zdunika z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod dyr. Jana Staniendy (Fryderyk 2010 za Fonograficzny Debiut Roku) oraz Paderewski works for solo piano – Katarzyny Borek. W marcu 2009r. Kama Grott otrzymała wyróżnienie z ramienia British Council w konkursie dla Młodych Twórców Branż Kreatywnych (International Young Creative Enterpreneures). Od 2012 roku wraz z flecistką Agatą Igras-Sawicką jest gospodynią cyklu Artist in Residence w Skwerze – filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny.

Agata Igras-Sawicka – jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie fletu prof. E. Dastych – Szwarc. Studia podyplomowe odbyła w Królewskim Konserwatorium w Hadze, Holandii, w klasie fletu prof. Rien de Reede i Thies’a Roorda. Laureatka wielu konkursów muzyki solowej i kameralnej. Wieloletnia stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Juliusa Bakera, Williama Bennett’a, Roberta Aitkena, Jean-Claude Gerarda, Emmanuela Pahud, Carlosa Bruneel, Patricii Morris oraz Roberta Dicka. Współpracowała jako muzyk orkiestrowy oraz solistka z czołowymi polskimi orkiestrami m.in.: Polską Filharmonią Kameralną, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Wratislavia, Concerto Avenna, a także z orkiestrą Sinfonia Varsovia, gdzie przez kilka lat była pierwszą flecistką. Dokonała licznych nagrań radiowych, telewizyjnych oraz muzyki do spektakli teatralnych. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą, a także prowadzi aktywną działalność pedagogiczną. Nakładem wytwórni DUX ukazały się dwie solowe płyty artystki: „Fantasie” nagrana z pianistą Mariuszem Rutkowskim (2009) oraz „Martinu Chamber Music” nagrana z wybitnym skrzypkiem Batłomiejem Niziołem, wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem oraz pianistą Mariuszem Rutkowskim. Obydwa albumy otrzymały nominacje do nagrody „Fryderyk 2010” w kategorii Najlepszy Debiut Fonograficzny oraz „Fryderyk 2011” w kategorii Muzyka Kameralna.