X. Festiwal Tańca Zawirowania| Zagreb Dance Company | Anything

Anything to efekt pracy sześciu tancerzy Zagreb Dance Company, który pokazuje, że w życiu człowieka może zdarzyć się wszystko. Nie ma tu klasycznej fabuły, nie ma „ról” – są tylko tancerze, którzy robią to, co umieją najlepiej.

Historia zostaje przedstawiona jako seria obrazów usytuowanych między rzeczywistością, a światem nierealnym. Wszystko pochodzi od ciała – to hasło przewodnie Anything. Ciało w ruchu tworzy historię samą w sobie, nasze mięśnie zawierają wszystko to, co wydarza się w naszym życiu. To taniec żywego ciała w pustej przestrzeni.

Spektakl rozpoczyna się w wewnętrznym świecie młodej kobiety, ponieważ jest ona jedyną istotą zdolną dać początek nowemu życiu ludzkiemu, choć oczywistym jest, że nie dzieje się to bez udziału partnera. Kończy się natomiast w świecie mężczyzny, który choć jest samotny, to nie jest jedynym, który umrze. W relacji tych dwóch osób może zdarzyć się wszystko: miłość, szczęście, separacja czy po prostu bycie razem jako przeciwieństwo pustki tego świata. Ich związek raz funkcjonuje na wysokości, a raz upada i pełza jak wąż wśród gestów, tików, objęć, potrzeby kochania i bycia kochanym, a także walki między sobą. To świat, który oddziałuje bezpośrednio na oczy i uszy, stamtąd zaś przenosi do miejsc, które mogłyby przynależeć do sfery snów.

Choregorafia: Daniel Abreu

Tancerze: Petra Chelfi, Aleksandra Mišić, Martina Nevistić, Petra Valentić, Ognjen Vučinić, Matea Bilosnić

 

ZAGREB DANCE COMPANY (Chorwacja)

Zagreb Dance Company jest najbardziej znanym chorwackim Teatrem Tańca, który od samego początku pozostaje bezkompromisowy w swej artystycznej wypowiedzi. Zagreb Dance Company wykształcił szereg tancerzy, którzy obecnie pracują zarówno w Chorwacji, jak i za granicą. Ma na swoim koncie występy na wszystkich ważnych festiwalach w Chorwacji oraz na wielu prestiżowych festiwalach europejskich i światowych (m.in. w Niemczech, Francji, Rosji, Portugalii, Meksyku i Egipcie). Teatr jest organizatorem Festiwalu Teatrów Tańca i innych form ruchowych Dance and Non-Verbal Theatre Festival San Vincenti , jednego z dwóch międzynarodowych festiwali teatrów tańca współczesnego w Chorwacji.

Ich najnowsze projekty odzwierciedlają dążenia do włączenia się w wymianę umiejętności i wiedzy poprzez partnerskie relacje z artystami równie bezkompromisowymi, co oni sami, nadając temu europejski kontekst kulturowy. Zagreb Dance Company wyróżnia się oryginalnością swoich produkcji, charakteryzujących się niepowtarzalną energią i niebagatelną gotowością do stawiania czoła wyzwaniom przeróżnych postaw i środków artystycznych.