X. Festiwal Tańca Zawirowania| Norrdans | Beautiful Beast

Thomas Noone:

„Muzyka Gjallarhorn przeniosła mnie do mitycznego świata, pełnego zaczarowanych koni, pięknych bogiń, odważnych wojowników… Do świata będącego bardzo starym, ale jednocześnie wiecznym, świata łączącego czasy zamierzchłe ze współczesnością. Z tego połączenia chciałem stworzyć własną niekończącą się baśń, będącą wyrazem uznania dla twórczości muzyków z Finlandii.

Myślałem o wspaniałym zwierzęciu, pierwotnym i instynktownym, które komunikuje się poprzez ruch. Zwierzęciu, które pragnie być wolne, ale jednocześnie wymaga kontaktu z innymi.

Takim właśnie zwierzęciem jest tancerz – samotny, a jednak związany z grupą. Wyrażający się jedynie poprzez swoją fizyczność, walczący ze swoim ciałem, umieszczony w przestrzeni ale narodzony z muzyki. Piękna Bestia.”

Choreografia: Thomas Noone

Tancerze: Stacey Aung, Fanny Barrouquère, Toby Fitzgibbons, Anna Jirmanova, David Nondorf, Javier Perez, Kristian Refslund, Leila Verlinden

 

NORRDANS (Szwecja)

Szwedzki Teatr Tańca Norrdans, część stowarzyszenia Scenkonstbolaget, jest jednym z najbardziej znanych skandynawskich teatrów ruchowych. Powstał jesienią 1995 roku i od tamtej pory regularnie prezentuje spektakle stworzone zarówno przez rodzimych, jak i zagranicznych choreografów i tancerzy. Pod przewodnictwem Dyrektor Artystycznej Miry Helenius Norrdans przygotowuje zarówno istniejące już spektakle gigantów współczesnej choreografii, jak również nieustająco poszukuje nowych, świeżych talentów i możliwości współpracy.