Wyzwolenie – spektakl online

„Wyspiański jest w „Wyzwoleniu” świetnym obserwatorem, wnikliwym i ironicznym. Prekursorem Gombrowicza w obnażaniu polskich sztuczności, megalomanii i wad. Pokazuje ograniczenia w naszym krwiobiegu – życie przeszłością, mitomania, patos, nieumiejętność wspólnego działania, niemoc. Opis mentalny Polski z początku dwudziestego wieku nakreślony przez Wyspiańskiego w dramacie daje się zastosować i do dzisiejszej Polski”. /Piotr Jędrzejas/

Stanisław Wyspiański napisał „Wyzwolenie” w 1903 roku. Głównym bohaterem uczynił Konrada, bohatera „Dziadów” Adama Mickiewicza, a miejscem dramatu scenę teatralną. Dramat reżyserowali m.in. Wiliam Horzyca, Adam Hanuszkiewicz, Kazimierz Dejmek, Maciej Prus. Najsłynniejszym wystawieniem dramatu w powojennej Polsce był spektakl wyreżyserowany w 1974 roku przez Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w Krakowie. Konrada zagrał w nim Jerzy Trela. W spektaklu Teatru Na Woli w Konrada wcielił się Marcin Sztabiński. Jerzy Trela zagrał Geniusza.

PREMIERA odbyła się 8 października 2011 r. w Teatrze na Woli

Obsada:
Jerzy Trela – Geniusz
Marcin Sztabiński – Konrad
Agnieszka Warchulska – Muza
Izabela Dąbrowska – Wróżka/Hestia
Julia Wyszyńska – Harfiarka
Robert T. Majewski – Reżyser
Marcin Jędrzejewski – Karmazyn
Damian Łukawski – Hołysz
Krzysztof Krupiński – Prezes
Sławomir Holland – Ojciec
Bogusław Kudłek – Przodownik
Szymon Nowak – Syn
Karol Wróblewski – Prymas
Bartłomiej Chowaniec – Kaznodzieja

Twórcy
reżyseria: Piotr Jedrzejas
scenografia: Jan Kozikowski
muzyka: Michał Górczyński
choreografia: Artur Dobrzański
kierownictwo produkcji: Magdalena Romańska
inspicjent: Julian Potrzebny

Fot. Archiwum Teatru na Woli

Spektakl zostanie zamieszczony na naszym kanale YouTube w sobotę o godz. 19.00 i będzie dostępny do północy wyłącznie w dniu emisji. Link zamieścimy w tym wydarzeniu oraz na tablicy FB.