Wystawa: Kolekcja „Architektury-murator”

Od 2 października do 14 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę polskiej architektury współczesnej zorganizowaną przez miesięcznik „Architektura-murator” z okazji jubileuszu dwudziestolecia jego istnienia.

Eksponowane w ramach wystawy makiety 25 wybitnych obiektów zrealizowanych w Polsce po 1989 roku pozostaną w formie daru w zbiorach Muzeum. Podsumowanie 20 lat skłoniło do stworzenia kolekcji najlepszych realizacji architektonicznych. Jest to kolekcja makiet obiektów, które miały decydujący wpływ na zmianę sposobu myślenia o architekturze w Polsce.

W ramach kolekcji zaprezentowane zostaną makiety znanych i utytułowanych budynków zrealizowanych w Polsce w ciągu 25 ostatnich lat: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Nowego Muzeum Śląskiego, Muzeum Kantora w Krakowie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach czy stadionu PGE Arena w Gdańsku. Będzie można zobaczyć prace najlepszych polskich architektów, m.in. Stefana Kuryłowicza (Nautilius, Vitkac) i Roberta Koniecznego (Dom Aatrialny, Dom Bezpieczny), a także wybitnych architektów zagranicznych jak Helmut Jahn (wieżowiec Cosmopolitan) czy Fernando Menis.

Wyboru budynków dokonał wspólnie zespół miesięcznika „Architektura-murator” i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Każda z makiet ofiarowanych Muzeum została szczegółowo opisana, a obiekt, który reprezentuje – zanalizowany w kontekście historii polskiej architektury współczesnej. Co istotne, kilkaset innych ważnych obiektów architektury zrealizowanych po 1989 roku pojawia się także na wystawie w formie prezentacji multimedialnych.

Kuratorka wydarzenia: Ewa P. Porębska
Kurator ze strony Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Tomasz Fudala
Projekt wystawy, grafika: Artur i Magdalena Frankowscy (Fontarte)
Wyboru 25 obiektów dokonali: Agnieszka Dąbrowska, Tomasz Fudala, Joanna Mytkowska, Michał Nitychoruk, Ewa P. Porębska, Katarzyna Szadkowska, Grzegorz Stiasny, Anna Żmijewska, Tomasz Żylski