Wystawa: Gregor Różański GREEN CARD w ramach ARCHIPELAGU JAZDÓW

Gregor Różański GREEN CARDCSW Zamek Ujazdowski, Cysterna

Zarówno w polityce, jak również w biologii istnieją postawy zachowawczo-konserwatywne oraz progresywno-spekulacyjne. Jedni uważają, że trzeba za wszelką cenę zachować status quo i nie doprowadzać do zmian ekosystemów w celu prewencji ich imigracji lub eksterminacji, podczas gdy inni uważają, że natura sama sobie z tym poradzi na zasadzie autoregulacji, mimo większej, niż kiedykolwiek mobilności i tempa mieszania się gatunków roślin i zwierząt z różnych kontynentów. Pojawienie się na terenie Polski roślin uważanych za obce i inwazyjne jest związane z działalnością człowieka. Nielegalni imigranci z tzw. gatunków alochtonicznych, zwanych tez antropofitami, w tym kenofitami pojawili się nad Wisłą w czasach odkryć geograficznych, czyli u progu antropocenu. Konserwatorzy przyrody, naukowcy i przyrodnicy często wykluczają nowoprzybyłe gatunki z pojęcia „bioróżnorodności” i zamiast dostrzegać ich rolę w zmieniającym się środowisku (co jest nieuchronne i nieuniknione), uważają je za intruzów do wytępienia. Niektóre rośliny bywają oficjalnie zwalczane przez środowiskowe instytucje rządowe, co nasuwa skojarzenia z polityką imigracyjną w krajach zachodnich.

„Green Card” to nazwa mikroogrodu zaprojektowanego na kilka letnich miesięcy i zaprezentowanego w cysternie/kazamacie przy Zamku Ujazdowskim. Projekt Gregora Różańskiego bada możliwości stworzenia ekosystemu będącego obrazem wpływu antropocenu – obecnej epoki geologicznej zdominowanej działalnością człowieka na bioróżnorodność roślinności.

Projekt prezentowany będzie w przestrzeni dziewiętnastowiecznych piwnic usytuowanych przed główną fasadą Zamku Ujazdowskiego, tzw. cysterny wodnej, zaadaptowanej przez japońskiego artystę Tadashiego Kawamatę w listopadzie 2001 roku.

Wstęp wolny