Wystawa fotografii: Karol Komorowski & Alan Warburton

Lookout Gallery inauguruje sezon wystawą Karola Komorowskiego i Alana Warburton’a. W nowych fotografiach Komorowskiego oraz pokazywanym obok nich filmie Spherical Harmonics Warburton’a, artyści pracujący w technice CGI (Computer Generated Imagery) redefiniują dotychczasowy status obrazu i odnotowują znaczący wpływ nowych technologii na zmianę percepcji rzeczywistości.

- Wątpienie w obraz jest już przestarzałą formułą artystyczną. Zaakceptowaliśmy rzeczywistość uporządkowaną według dwuwymiarowych przedstawień. Do tej wirtualności nie da się uciec, ale i też nie można uciec od niej – pozostalibyśmy w przestrzeni jakiejś czystej abstrakcji. Na znaczeniu straciła nawet różnica między halogenkami srebra, pikselami i CGI. Obrazy są dziś naszym Realnym, a wirtualność zniknęła. Jak więc należy zdefiniować ten realizm? Jak zmienia się nasze doświadczenie rzeczywistości w świecie, gdzie przestrzeń fizyczna została zaanektowana przez oprogramowanie komputerowe? Jak nowe interfejsy zmieniają nasz porządek symboliczny, język, tryby patrzenia? Jakie możliwości daje nam nowe zaufanie wobec obrazów?- mówi Karol Komorowski.

Londyński artysta, Alan Warburton, w swoim filmie Spherical harmonics, podobnie jak w innych pracach, dekonstruuje rzeczywistość CGI pokazując jej relacje do bardziej tradycyjnie pojmowanej fotografii. Film powstał na zamówienie londyńskiej The Photographers’ Gallery, gdzie był prezentowany w tym roku.

- Spherical Harmonics pokazuje dziwną moc obrazu wykreowanego przy użyciu techniki CGI, w którym artysta proponuje nam wizję hermetycznie zamkniętej fantazji, pełnej cyfrowo wykreowanych wspomnień, imitacji zjawisk fizyki i kontrolowanych przypadków. Miejsce, w którym rzeczywistość zawodzi, bo jest zbyt doskonała i gdzie spektakularne konstrukcje komputerowo generowanych obrazów zastąpione są bardziej introwertycznymi i złożonymi fantazjami cyfrowego artysty jako boga, zagubionego w przerażającej dolinie. – Alan Warburton.

Alan Warburton (ur. 1980, Szkocja) Jeden z najważniejszych brytyjskich artystów z nurtu CGI. Zajmuje się zarówno sztuką jak i efektami wizualnymi w reklamie. Jego prace często dekonstruują komputerowo generowane obrazy i procesy postprodukcji, odzwierciedlając wykorzystanie i wpływ tych technologii na kulturę wizualną.

Karol Komorowski (ur. 1994, Polska) Fotograf i filmowiec. Debiutował w Lookout Gallery w 2012 r. cyklami fotograficznymi „W ciemnościach” i „Koleżanki”. Obecnie mieszka i pracuje w Londynie. Posługując się dziś głównie techniką CGI, w swoich pracach skupia się na wpływie technologii cyfrowej na codzienność oraz stara się zdefiniować zmiany w percepcji wizualnej zachodzące w wyniku tego procesu.