Wszyscy jesteśmy fotografami vol.3

Bar Studio zaprasza na trzecią edycję cyklu spotkań WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI. Ponownie porozmawiamy na niezwykle interesujące i aktualne tematy w gronie wybitnych postaci ze świata fotografii (i nie tylko). Wspólnie zastanowimy się nad znaczeniem architektury w fotografii, czy fotografia wojenna może zmienić świat, na czym polega fenomen książek fotograficznych, kiedy zdjęcie uwalnia się od dwóch wymiarów i zdobywa przestrzeń, czy można fotografować wszystkim, nawet okularami. Ostatnie spotkanie, poświęcone zdjęciom z kultowych okładek płyt, zwieńczy impreza muzyczna. Ale zanim zatańczymy, każde spotkanie tradycyjnie zakończy dyskusja. Czekamy na wszystkich miłośników fotografii. Zaczynamy już 26 lutego w warszawskim barze Studio!

W ramach WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI VOL. 3 zaplanowaliśmy sześć spotkań. Oto szczegóły pierwszego:

1. “ Dekonstrukcja przestrzeni, czyli o architekturze w fotografii”. Prowadzenie: Filip Springer – 26 lutego, godz. 18:00

“Architektura to nie tylko budynki, ale także przestrzeń między nimi” – mawiał wielki polski architekt Oskar Hansen. Jego słowa w żadnym stopniu nie wyczerpują jednak definicji architektury. Ta zresztą nie istnieje – każdy użytkownik i twórca architektury musi sobie tu radzić sam. Dla fotografów ta nieokreśloność architektury jest wielkim wyzwaniem, jak bowiem fotografować coś czego sami twórcy nie do końca umieją nazwać. Aparat fotograficzny w pisaniu nowych definicji architektury jest właściwie bezradny, doskonale sobie jednak radzi, w rękach fotografa, w jej poznawaniu. I właśnie o fotografii jako narzędziu doświadczania przestrzeni ukształtowanej przez architekturę będzie pierwszy wykład z serii „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”.

Filip Springer
Reporter, fotograf, autor kilku książek poświęconych architekturze („Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”, “Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”), współpracuje z Tygodnikiem Polityka, Tygodnikiem Powszechnym i Gazetą Wyborczą. Stypendysta Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Miejsce: barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa
Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizator: barStudio
Partner główny: Za Grolsch Kultury
Patronat medialny: Aktivist, Artinfo.pl, Digital Camera, Doc! Photo Magazine, FotografiaKolekcjonerska.pl

WSTĘP WOLNY!

WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI – to cykl spotkań skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. W pierwszej i drugiej edycji WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, które odbyły się wiosną i jesienią 2014 roku, spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią: Anna Beata Bohdziewicz, Bownik, Karolina Breguła, Kuba Dąbrowski, Mikołaj Grynberg, Joanna Kinowska, Igor Omulecki, Agnieszka Pajączkowska, Karol Radziszewski, Katarzyna Sagatowska, Paweł Szypulski, Andrzej Zygmuntowicz. Cykl jest zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii. Każde spotkanie podsumowuje dyskusja z udziałem publiczności.