Wojciech Fangor bohaterem albumu prestiżowego wydawnictwa SKIRA

Najdroższy, najbardziej rozpoznawalny na świecie polski artysta, jedyny Polak, który doczekał się indywidualnej wystawy w nowojorskim Muzeum Guggenheima – Wojciech Fangor stał się bohaterem publikacji prestiżowego wydawnictwa SKIRA.
Album poświęcony twórczości jednego z ostatnich „wielkich mistrzów XX-ego wieku” ukazał się w kwietniu w limitowanym nakładzie w Polsce. Książka „Fangor. Color and Space” dostępna jest w sklepach Art Bookstore działających przy muzeach i galeriach oraz na stronie www.artbookstore.pl.

Od czasu śmierci Wojciecha Fangora w 2015 roku w Polsce trwa istny „boom” na jego twórczość. Podsyca go fakt, że jego prace cieszą się równie wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów na rynkach światowych. Tylko w zeszłym roku ceny czterech jego dzieł przekroczyły granicę 1 mln złotych. Najdroższa z nich „NJ 15” została sprzedana w Londynie za równowartość 1,9 mln złotych. Na liście polskich artystów o największej sumie sprzedaży dzieł po 1989 roku opublikowanej przez niezależny portal Artinfo.pl Fangor zajmuje drugie miejsce z wynikiem 28 mln złotych. Wyprzedza go jedynie Jacek Malczewski.

Wojciech Fangor, obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, należy do panteonu polskich twórców, którzy zrobili oszałamiającą zagraniczną karierę. Był jednym z założycieli, słynnej na całym świecie, „polskiej szkoły plakatu”, autorem pierwszej instalacji przestrzennej na świecie. Na początku lat 60. zasłynął pulsującym malarstwem – abstrakcyjnymi obrazami, dającymi wrażenie ruchu. Jego eksperymenty malarskie były prekursorskie nie tylko w polskiej, ale i w światowej sztuce. W latach 60-tych prace Fangora zostały włączone do dwóch grupowych wystaw w MoMA w Nowym Jorku. To wydarzenie okazało się dla artysty przepustką do międzynarodowej sławy. W 1970 roku doczekał się indywidualnej wystawy w Muzeum Guggenheima – do tej pory żaden Polak nie powtórzył tego sukcesu.

Anglojęzyczny album „Fangor. Color and space” ukazał się w Polsce nakładem prestiżowego wydawnictwa SKIRA. Nad publikacją czuwała Magdalena Dąbrowski – amerykańska historyk sztuki, kurator w MoMA w Nowym Jorku. Autorem tekstów jest również Mark Rosenthal – niezależny krytyk, związany wcześniej z Narodową Galeria Sztuki w Waszyngtonie. Album podzielony jest na pięć części poświęconych życiu i twórczości Wojciecha Fangora. Poza reprodukcjami prac i szczegółową biografią album zawiera m.in. listy i wywiady przeprowadzone z artystą oraz fotografie z prywatnych archiwów Fangora.

Książki dostępne są w księgarniach Art Bookstore w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Królikarni, DESA Unicum i Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, a także na www.artbookstore.pl.

Spotkanie premierowe książki odbędzie się 18 kwietnia w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie o godz. 19. Wezmą w nim udział współautorzy książki: Katarzyna Jankowska-Cieślik i Stefan Szydłowski.
Gościem specjalnym będzie żona artysty Magdalena Schummer-Fangor.