Wiosenne Spacery – „Z marszałkiem Piłsudskim po Łazienkach”

Bywał w Łazienkach Królewskich służbowo i prywatnie – tu miał ślub i chodził na msze święte. Pierwszy marszałek Polski Józef Piłsudski, bo o nim mowa, będzie bohaterem nowych weekendowych spacerów w naszym Muzeum.

Spacery pod hasłem „Z marszałkiem Piłsudskim po Łazienkach” przybliżą związki Józefa Piłsudskiego z Łazienkami Królewskimi i ich najbliższym otoczeniem – m.in. Belwederem i GISZ-em, czyli gmachem obecnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Marszałek Piłsudski w Łazienkach

W okresie międzywojennym Łazienki Królewskie były jedną z rezydencji głowy państwa – w latach 1918-1922 służyły marszałkowi Piłsudskiemu. Tu bywał służbowo i prywatnie. Uczestnicy spacerów dowiedzą się, gdzie przyjmował życzenia noworocznie, zawarł związek małżeński z Aleksandrą Szczerbińską i odpoczywał wśród zieleni. Zobaczą również, gdzie odbyła się komunia dwóch córek marszałka, Wandy i Jadwigi, najsłynniejszych dzieci II RP, a także przestrzeń służącą im do zabawy. Obejrzą ponadto auto Naczelnika Państwa i miejsce jego internowania.

Prywatne losy Piłsudskiego ułożą się w opowieść o życiu wodza w latach 1918-1922, gdy był głową państwa polskiego, oraz w latach 1926-1935, czyli okresie po przewrocie majowym.
Trasa spacerów z Piłsudskim

Spacery odbywać się będą w każdą sobotę i niedzielę od 28 kwietnia do 1 lipca 2018 r. 
Miejscem zbiórki jest kasa w Pałacu na Wyspie. 
Na spacery nie obowiązują zapisy, koszt udziału wynosi: 10 zł – osoba dorosła, 3 zł – dziecko. Prosimy o przybycie 10 minut przed wydarzeniem w celu zakupu biletu.