Wiosenna odsłona Pop! Festiwalu w Iluzjonie

Wiosenna odsłona POP! Festivalu odbędzie się 18 i 19 kwietnia w Kinie Iluzjon. W trakcie weekendu po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Literacka im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej powieści popowej. Ponadto będzie można obejrzeć m.in. adaptację powieści Terryego Pratchetta, pilotażowy odcinek piątego sezonu serialu „Gra o tron”, czy  nową wersję kultowego filmu „Plan 9 z kosmosu”, który na Festiwalu  będzie miał swoją europejską premierę. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem Johnem Johnsonem.

Popowa powieść doczekała się pierwszego konkursu poświęconego temu popularnemu gatunkowi literackiemu. Nagroda im. Henryka Sienkiewicza zostanie przyznana książce, która została wydana między 30 lipca 2013 a 30 lipca 2014 roku. W gronie nominowanych powieści znalazły się pozycje takie  jak: „Szczęśliwa ziemia” Łukasz Orbitowskiego, „Sto dni bez słońca” Wita Szostaka, „Pochłaniacz” Katarzyny Bondy, „Zderzenie. 1908” Jacka Świdzińskiego, „Haiti” Marcina Wrońskiego, „Cienioryt” Krzysztofa Piskorskiego, „Sezon burz” Andrzeja Sapkowkiego, „Fugazi Music Clab” Marcina Podolca, „Felix, Net i Nika, Sekret Czerwonej Hańczy” Rafała Kosika oraz „Zbrodniarz i dziewczyna” Michała Witkowskiego. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas gali, 18 kwietnia. Nagroda, w wysokości 40 000 zł  została powołana i ufundowana przez portal dzikabanda.pl.

Nagroda Literacka im. Henryka Sienkiewicza to wydarzenie wokół którego będziemy organizować dwie edycje Festiwalu – jesienną z ogłoszeniem nominacji i wiosenną, podczas której odbywać się będzie jej wręczenie. Mamy nadzieję, że w ten podwójny sposób uda nam się przekonać, że pod pojęciem POP kryje się wiele interesujących i inspirujących zjawisk kultury  – mówi Robert Ziębiński, dyrektor Festiwalu.

Podczas wiosennego POP! Festivalu organizatorzy chcą oddać hołd Terremu Pratchettowi, czołowemu pisarzowi fantasy i science fiction na świecie, który największą popularność zdobył cyklem książek „Świat dysku”. W programie przewidziano projekcje adaptacji powieści „Wiedźmikołaj”. Seans zostanie wzbogacony o dyskusję nt. twórczości pisarza, w której weźmie udział m.in. Jakub Ćwiek, Kamil Śmiałowski (naekranie.pl) i Jerzy Rzymowski (redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”).

„Plan 9 z kosmosu” uznawany za najgorszy film świata doczekał się nowej wersji. To opowieść o inwazji kosmitów, którzy ożywiają zmarłych. A w zasadzie jednego zmarłego. Kosmitów również na ekranie nie widać. Pierwotnie obraz wyreżyserował Ed Wood Jr. Za nową wersję odpowiada reżyser młodego pokolenia – John Johnson, który wiernie odtworzył oryginał wzbogacając go o efekty specjalne, o których marzył Ed Wood, ale nie było go na nie stać. Publiczność POP! Festivalu jako pierwsza w Europie będzie miała szansę obejrzeć wersję Johnsona, jak również porozmawiać z nim o pracy nad filmem podczas sobotniego spotkania z reżyserem.

Kwiecień to także emocjonujący miesiąc dla wszystkich fanów serialu HBO – „Gra o tron”. W niedzielne popołudnie, 19 kwietnia, zostanie wyemitowany pilotażowy odcinek piątego sezonu serialu o bohaterach królestwa Westeros w połączeniu z projekcją półgodzinnego dokumentu o kulisach powstawania serii. Pokaz jest darmowy.

Program wiosennej odsłony POP! Festivalu wzbogacą także panele dyskusyjne „Nie tylko kryminał, czyli groza ze Skandynawii” czy „Gra o tron” – śmierć i nekromancja w świecie fantasy”. Natomiast dla wszystkich, którzy są zainteresowani tym jak kręcić seriale w internecie odbędzie się warsztat prowadzony m.in. przez Johna Johnsona połączony z pokazem seriali jego autorstwa.

Najmłodsi fani kultury popularnej będą mieli szanse obejrzeć na dużym ekranie dwa animowane hity – „Agi Bagi” oraz „Mikołajka”. Oprócz tego wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w grze miejskiej z serią książek o Emilce.

Przewodniczącym jury I LITERACKIEJ NAGRODY IM. HENRYKA SIENKIWICZA jest Szymon Kloska (Instytut Książki), sekretarzem Paweł Matuszek (dzikabanda.pl), a w skład kapituły wchodzą: Katarzyna Nowakowska (foch.pl), Leszek Bugajski (Newsweek), Piotr Kofta (Wprost, Dziennik Gazeta Prawna), Damian Gajda (Onet.pl), Jakub Demiańczuk (Dziennik Gazeta Prawna), Bartek Paszylk (dzika banda.pl). Nagroda została wymyślona i ufundowana przez portal dzikabanda.pl

PEŁNY PROGRAM WIOSENNEJ EDYCJI POP! FESTIVALU

Sobota 18 kwietnia

Sala: Mała czarna

12.00 – 14.00 Ukryta furia reż. Michael Miller USA 1982 (103 min)

Jedyny film w filmografii Chucka Norrisa, w którym zmierzył się on z zombie. Szalenie naukowcy przywracają do życia niebezpiecznego wariata który w zabójczym szale zamordował kilka osób. Kiedy eksperyment wymyka się spod kontroli tylko Chuck, będzie mógł ocalić małe amerykańskie miasteczko przed grasującym po nim niezniszczalnym żywym trupie.

14.15 – 16.15 Wither reż. Sonny Laguna Szwecja (95 min)

Szwedzkie „Martwe zło”, czyli bazująca na szwedzkiej mitologii opowieść o ludziach, którzy trafiają do chatki w lesie a tam spotykają leśne demony. O „Wither” pisano w szwedzkiej prasie iż „tak powinna wyglądać nowa wersja „Martwego zła” gdyby w Hollywood, ktoś miał odwagę”.

16.30 – 18.00 Zombie z Berkeley  reż. Bracia Spierig Australia (2003) – (94 min) angielskie napisy

Komediowa wariacja na temat zombie rodem z Australii. Berkeley jest sympatycznym miasteczkiem, gdzie życie jest radosne a ludzie przyjaźni. Taki stan rzeczy nie będzie jednak trwał wiecznie. Pewnego dnia na miasteczko spada deszcz meteorytów, które niosą ze sobą kosmiczną infekcję zamieniającą ludzi w zombie.

18.15 – 20.15 Planet Terror reż. Robert Rodriguez USA (2007) –  (109 min) napisy PL

Robert Rodriguez w autorskiej wariacji na temat zombie i kina explotation. Amerykańska armia pracuje nad tajemniczym gazem, który jak się szybko okazuje ma pewne niepożądane działanie uboczne… zamienia ludzi w żywe trupy. Na czele armii stoi opętany władzą Bruce Willis…

Wydarzenia towarzyszące:

PANEL: Chuck Norris vs Zombie czyli gwiazdy kontra trupy – Jakub Ćwiek

PANEL: Nie tyko kryminał czyli groza ze Skandynawii.

Zombie z Berkeley – Kino z Australii – wprowadzenie (RZ)

Planet Terror –  Witajcie w krainie Grindhouse wprowadznie (RZ)

SALA: Stolica

Wydarzenia towarzyszące:

Strachy na lachy, czyli południe dla najmłodszych O potworach w bajkach i tym czego się boimy: Szymon Kloska (Instytut Książki), konkurs z wydawnictwem Foksal, gra miejska z serią książek o Emilce.

12.00-14.30 Bajki dla dzieci:  Agi Bagi (3 odcinki), Mikołajek (3 odcinki)

14.45 – 18.30 W hołdzie dla Terryego Pratchetta – Wiedźmikołaj reż. Vadim Jean

Trzygodzinna adaptacja powieści z cyklu „Świat dysku”. Podczas obchodów Strzyżenia Wiedźm Świat Dysku dowiaduje się o zaginięciu Wiedźmikołaja. Sprawę próbuje rozwikłać wnuczka Śmierci, Susan.

PANEL: W przerwie między filmami Kamil Śmiałkowski, Jakub Ćwiek i Jerzy Rzymowski opowiadać będą o twórczości pisarza.

19.00 – 21.00 Europejska premiera PLAN 9 GOŚĆ: JOHN JOHNSON

21.15 – 00.00 – wręczenie Nagrody im. Henryka Sienkiewicza (zamknięta gala) prowadzą Szymon Kloska i Robert Ziębiński

Spotkanie z Johnem Johsonem

 

Niedziela 19 kwietnia

Sala: Stolica

12.30 – 18.00 Maraton George’a A. Romero:

Noc żywych trupów (96 min) reż. George A. Romero

Legendarny horror, który zmienił historię gatunku. Pewnego dnia Barbara z bratem odwiedza grób ojca. Na cmentarzu okazuje się… że zmarli powstali z grobów i nie mają przyjaznych zamiarów. Bohaterowie zamknięci w opuszczonym domu zaczną walczyć o życie z hordami żywych trupów.

Świt żywych trupów (126 min)

Kontynuacja „Nocy…”. Tym razem plaga zombie obejmuje świat, a grupie ocalonych ukrywającym się w lokalnym supermarkecie przyjdzie walczyć nie tylko z trupami, ale z innymi ocalonymi, którzy w obliczu zgłady pokażą swoje prawdziwe oblicza.

Dzień żywych trupów  (102 min)

Zamknięcie oryginalnej trylogii zombie Romero. Świat , który znamy przestał istnieć a ludzkość przegrała wojnę z zombie. W tajnych laboratoriach niedobitki armii przeprowadzają eksperymenty na zombie. Niebawem wymkną się one spod kontroli.

18.30 – 21.00  GRA O TRON (59 min) + dokument 30 min. – napisy PL (DARMOWE)

Pilotowy odcinek piątego sezonu najpopularniejszego obecnie seriali telewizyjnego świata, połączony z projekcją półgodzinnego dokumentu o kulisach powstawania serii.

Mała czarna:

12.00 – 14.00 Warsztaty: TV w internecie (Ćwiek, Ziębiński, Johnson)

O kręceniu seriali w sieci – warsztaty plus pokaz seriali Johna Johnsona. – seriale emitowane via internet na TV lub ekran ale potrzebujemy wtedy lapropa podłączonego do ekranu

Warsztaty płatne 13 PLN

15.00 – 18.30 Maraton:

Plan 9 z kosmosu reż. Ed Wood  (80 min) napisy PL Reż. Ed Wood Jr

Uznawana za najgorszy film świata opowieść o inwazji kosmitów, którzy ożywiają zmarłych. W zasadzie jednego zmarłego. Kosmitów zresztą także nie widać. Tak naprawdę niewiele widać, ale  to co widać nikogo nie zostawi obojętnym

Plan 9 reż. John Johnson (90 min) napisy PL Reż. John Johnson

Nowa wersja filmu Eda Wooda. Według zapewnień twórców jest wierna oryginałowi zaś dodano do niej – efekty specjalne o których marzył Ed Wood, ale nie było go na nie stać.

Wydarzenia towarzyszące:

Zombie w kulturze – Ćwiek, Orbitowski, Ziębiński

Dwa wejścia przed Świtem i dniem dwa razy po 30 minut

Gra o tron – śmierć i nekromancja w świecie fantasy: Jerzy Rzymowski

Na terenie Iluzjonu: Lekcje survivalu, pokaz gier zombie i punkt pierwszej pomocy zombie.

Dookoła kina: Cosplay „Gra o tron” – cosplayowcy z całej Polski odgrywają scenki z serialu, najlepsze będą nagrywane i publikowane na kanałach YouTube.