Wielkie malarstwo na ekranie kina: Vermeer and Music z National Gallery w Londynie

Kino po raz kolejny pośredniczy w ujawnianiu szczegółów największych i najważniejszych dziedzin sztuki. Po choreografiach Piny Baush z filmu Wima Wendersa i performance Mariny Abramović w ujęciu Matthew Akersa, przyszedł czas na bardzo bliskie spotkanie z malarstwem Johannesa Vermeera.

29 czerwca w warszawskim kinie Muranów, zaprezentowany zostanie film będący audiowizualną wycieczką po National Gallery w Londynie. Za pośrednictwem tego medium, każdy widz będzie miał niepowtarzalną okazję by zwiedzić wystawę „Vermeer and Music”. Udział w seansie tego filmu to wyjątkowe, zmysłowe przeżycie, a jednocześnie duża dawka informacji na temat twórczości Vermeera, jednego z najbardziej fascynujących artystów wszechczasów – Holendra Johannesa Vermeera, autora Dziewczyny z perłą

Obrazy pojawią się na ekranie z różnych perspektyw, zaś niezwykłej wizualnie wędrówce po galeryjnych salach będą towarzyszyły historie malarskich arcydzieł, biografia artysty, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Londyńska National Gallery proponuje wielką wystawę, podczas której prace, tworzące ekspozycję, łączy jeden z ulubionych motywów artysty: muzyka. Widzowie kinowi ma dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD, będą mogli obejrzeć unikalny materiał pokazujący losy życia tajemniczego malarza i analizę jego najsłynniejszych prac.

Jan Vermeer (1632 – 1675) to jeden z najsłynniejszych malarzy holenderskich, który tworzył w dobie Złotego Wieku. Dzieła Vermeera charakteryzują się unikalnym doborem i harmonią barw oraz zadziwiającym rozproszeniem światła. Jego życie owiane jest tajemnicą i niewiele o nim wiadomo. Ten niderlandzki artysta uwieczniał na płótnie przede wszystkim scenki rodzajowe, mistrzowsko wykorzystując do tego grę światła. W jego dorobku dominują portrety, szczególnie kobiet we wnętrzach mieszczańskich domów. Vermeer podejrzewany jest o używanie camera obscura (pierwowzór aparatu fotograficznego) do tworzenia swoich kompozycji, gdyż perspektywa jego dzieł jest idealna. 

VERMEER AND MUSIC – TRAILER