Wernisaż wystawy malarstwa Sylwii Mużyło // Portret pamięciowy

PORTRET PAMIĘCIOWY 
Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz i wzornictwa przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Urodzona we Wrocławiu. Od 6-ciu lat mieszka i tworzy w Dzierżoniowie.

Malarstwo jest dla mnie ucieczką od fotografii, którą zajmuję się na co dzień. Inspiracji szukam głównie w ludziach- tych, których już kiedyś widziałam. Wracam do wizerunków fotografowanych osób i daję im drugie życie. Fotografuję osoby, maluję portrety. Czasem wyglądają na kontynuację fotografii, ale tak nie jest. Ponieważ obraz, to nie jest jedna stop klatka, tylko zbiór tego co widzę w całości.

Technicznie…obraz poprzedzam szeregiem grafik i rysunków. Nigdy jednak nie jest to gotowy projekt. Podczas pracy pozostawiam sporo intuicji.
Zestawiam portretowane osoby z przypadkowymi elementami. Dlaczego? Nie wiem. Bo utkwiły mi w pamięci. Umieszczam je w nieokreślonej przestrzeni, w pustych pokojach, na tle ścian często szczelnie pokrytych ornamentem … czasem scena się rozbudowuje o kolejne elementy. To tak, jakbym sobie nagle o czymś przypomniała przy sporządzaniu PORTRETU PAMIĘCIOWEGO.

Sylwia Mużyło-Bajsarowicz 
ukończyła Liceum Plastyczne we Wrocławiu w 1999 roku. Studia artystyczne odbyła w latach 2000 -2004 na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Brała udziału w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Laureatka prestiżowego konkursu fundacji Tadeusza Kulisiewicza . Otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne. Dzieła artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii.

W twórczości Sylwii Mużyło-Bajsarowicz dominuje malarstwo figuratywne, głównie olejne. Jej prace mają mają głęboki wymiar Humanistyczny. Zajmuje ją przede wszystkim człowiek, jego portret psychologiczny, a czasem świat, w którym żyje. Eksperymentuje łącząc różne dziedziny sztuki. Jest również cenionym artystą fotografikiem. Obecnie prowadzi Autorską Galerię Sztuki i Pracownie Artystyczną w Dzierżoniowie przy ulicy Kościelnej 6.

„Malarstwo Sylwii Mużyło wychodzi od fotografii. I nie mam tu na myśli jej doświadczeń i warsztatu profesjonalnego fotografa, ale na specyficzne„migawkowe” ujęcie tematu i w budowanie napięcia między widzem a rozgrywającą się na obrazie „zamrożoną” w ułamku sekundy sceną.

Portretowane przez nią dziewczyny (bo to one stanowią ulubione bohaterki obrazów), zastygłe w bezruchu pozują jak zawodowe modelki, patrząc prosto w kadr – czasem zaczepnie, z błyskiem zainteresowania w oku, czasem jakby nieświadome obecności widza. Demonstrujące kruchą siłę lub determinację za pomocą rewolweru trzymanego w dłoni lub przeciągające się leniwie jak koty. Towarzyszą im zwykle zwierzęta. Artystka z wprawą wytrawnego animalisty wprowadza do swoich obrazów koty, papugi, jaszczurki, które stanowią równoprawny element całej kompozycji. Budują przy tym tajemniczą aurę sceny dziejącej się poza czasem i przestrzenią.

Charakterystyczna gama kolorystyczna tych obrazów sprowadzona do chłodnych błękitów, zieleni, szarości i żółcieni raz jeszcze przywodzi na myśl dawną fotografię z jej subtelnym bogactwem półtonów. Podobnie „tapetowe”, jakby wypłowiałe wzory w tle odsyłają do czasów belle epoque z tajemniczą aurą i uwielbieniem dla kobiety.”
dr Anna Wiszniewska

Strona www artysty:
https://www.facebook.com/sylwiamuzylopainting/

Wstęp: wolny
Wernisaż wystawy 08 lutego (czwartek) 2018
Start: 19:00
Miejsce: Żywa Galeria Artbistro Stalowa 52
Adres: Stalowa 52, Warszawa
Kurator wystawy: Anna Madejska