Wernisaż: Sonia Szóstak „Fortune teller told me”

Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza 15 lutego o godz. 18.00 na wernisaż wystawy Soni Szóstak „Fortune teller told me”. To pierwszy indywidualny pokaz tej artystki w Warszawie.

Fotografka zaprezentuje wybór swoich najnowszych, a także wcześniejszych prac. Leitmotivem tej wystawy są rozważania na temat kobiecego ciała widzianego przez pryzmat fotografii. Specjalnie na wystawę w Leica 6×7 Gallery Warszawa powstały zdjęcia z udziałem Małgorzaty Beli.

Poruszając się pomiędzy fotografią modową, podróżniczą i portretem zdjęcia Szóstak są wielką afirmacją kobiecości. Fotografka rozwija niezależny język artystyczny zakorzeniony w tradycji wielkich mistrzów malarstwa i fotografii, czerpiący z dziedzictwa klasycznego portretu, lecz przy tym świeży i ujmująco liryczny. Przed obiektywem Soni Szóstak kobiety – widziane przez kobietę, są traktowane podmiotowo, pełne godności i siły, tak jak Małgosia Bela na portretach stworzonych specjalnie na wystawę.

Głównym tematem twórczości Soni Szóstak jest ludzkie ciało w naturze. Fotografka bada możliwości ciała w ruchu, chwyta je poza czasem, a jednocześnie na wskroś współcześnie. Pełni wdzięku bohaterowie fotografii Szóstak to modelki i znajomi, uchwyceni w lekkich tanecznych pozach. To fotograficzny portret jej pokolenia zanurzonego w marzeniach o tym co nierealne, nieuchwytne, piękne.

Praktyka fotograficzna Szóstak zbliża się czasem do realizmu magicznego, każde zdjęcie zdaje się opowiadać swoją historię. Osadzone w rzeczywistości fotografie przekraczają jej granice, są odrealnione.
Kunszt fotograficzny pozwala Szóstak śmiało poruszać się pomiędzy tradycjami i poetykami. Czy to starannie zaaranżowane czy spontaniczne uwiecznione, jej fotografie są natychmiast rozpoznawalne.