Wernisaż: Bogdan Dziworski – f/5.6

Już 7 września w Leica 6×7 Gallery Warszawa rozpocznie się wystawa Bogdana Dziworskiego „f/5.6”. 

„f/5.6” stanowi przegląd zdjęć wybitnego filmowca, dla którego praca z aparatem stała się wieloletnią pasją. Uważany za arcymistrza fotografii ulicznej i polskiego Cartier-Bressona, Dziworski stworzył czuły i subiektywny dokument polskiego społeczeństwa w latach 60., 70., 80 i 90. Zapisał go w formie czarno-białych zdjęć wykonanych najczęściej z przesłoną 5,6 – stąd tytuł wystawy. Twórczość Bogdana Dziworskiego to nie tylko fotografia uliczna i reportaż z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym. 

Zdjęcia Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy czy podczas zabawy. Podczas wystawy pokazanych zostanie wiele niepublikowanych dotąd prac, specjalnie wyselekcjonowanych spośród rozległego archiwum fotografa.

Bogdan Dziworski z zawodu jest operatorem obrazu i twórcą filmowych dokumentów. Jego zdjęcia przypominają niejednokrotnie kadry z monochromatycznych filmów Polskiej Szkoły Filmowej: Wajdy, Morgensterna czy Hasa. Nawyki, spojrzenie wyniesione z pracy, z ruchomym obrazem czynią go doskonałym obserwatorem życia i rejestratorem ludzkich zachowań. Fotograf z doskonałą lekkością kadruje rzeczywistość, a przedstawione na zdjęciach sytuacje posiadają trudną do uchwycenia aurę, o której pisał Walter Benjamin w „Małej historii fotografii”. W efekcie każde zdjęcie to mini opowieść, która stanowi poetycką lub zabawną anegdotę.

Podczas wernisażu odbędzie się premiera albumu pod tym samym tytułem, który zawiera ponad 150 czarno-białych fotografii, kadry z filmów, eseje Adama Mazura, Tadeusza Sobolewskiego i Wojtka Wieteski oraz fragmenty korespondencji Autora z Andrzejem Wajdą.
________________________

08.09 – 22.10.2017
Wernisaż: 07.09, godz. 19:00
Kurator wystawy: Rafał Łochowski

Program towarzyszący:
Spotkania autorskie:
(Leica 6×7 Gallery, Mysia 3, III piętro)
25.09 (poniedziałek), godz. 18:00 prowadzenie: Wojtek Wieteska
6.10 (piątek), godz. 18:00 – prowadzenie: Rafał Łochowski

Projekcje filmowe i dyskusja z udziałem Autora:
30.09 (sobota), godz. 16:30, ul. Mysia 3, Leica 6×7 Gallery, Mysia 3, III piętro
15.10 (niedziela), godz. 18:30 – Kino Elektronik, ul Generała Zajączka 7