Warsztaty fotograficzne: sztuka widzenia

Fotografia jest nie tylko odzwierciedleniem rzeczywistości, dzięki któremu możemy zobaczyć to, co było. Fotografia jest również złożonym obrazem zawierającym w różnym nasileniu estetykę i symbolikę  wprowadzoną mniej lub bardziej świadomie przez jej autora.

Zabawa w odczytywanie warstw i elementów obrazu fotograficznego pozwala nie tylko lepiej zrozumieć autora, ale też zobaczyć, jaką rolę może pełnić dla nas wybrany i  skonstruowany przez niego ślad przeszłości. Fotografie mają swoja historię w innych zdjęciach i obrazach, warsztaty będą poświęcone ich poszukiwaniu.

Na spotkaniu zostaną omówione przykłady fotografii dokumentalnej i reportażowej odwołujące się do symboliki chrześcijańskiej i malarstwa europejskiego. Przedstawione zostaną również fotografie, którymi mógł się inspirować Roman Vishniac.

Warsztaty poprowadzi Marta Miśkowiec – antropolożka kultury z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, prowadzi wykłady poświęcone analizie obrazu fotograficznego. Jest autorką wystaw w MHF: mi.in. „Meduza” (2005), „Autochromy Tadeusza Rzący” (2007), „Dokument istnienia” (2008). 

wstęp wolny