Warszawa Singera: Podróż słowno-dźwiękowa: „Cudzoziemski Ptak”

Występują: Anna Rozenfeld, Dorota Liliental, Raphael Rogiński
Adaptacja tekstów i scenariusz: Anna Rozenfeld, Dorota Liliental, muzyka: Raphael Rogiński

Ptaki występujące w opowiadaniach Icchoka Lejbusza Pereca jawią się jako symbole wzniosłości, odrodzenia i wolności i jako alegoryczne wyobrażenie żydowskiej duszy i jej tęsknot. Postacie ptaków i skrzydlatych istot wpisują się z kolei w misterną tkaninę znaczeń, odniesień biblijnych i losów narodu żydowskiego. Metafizyczny klimat spotkania doskonale podkreśla muzyka Raphaela Rogińskiego, która pomoże nam choć na chwilę oderwać się od tego co świadome i ziemskie.

Przygotowując program poświęcony twórczości Pereca, prezentowany w tłumaczeniu na język polski i w oryginale, artyści chcą uczcić setną rocznicę śmierci tego wybitnego pisarza języka jidysz i poruszyć wyobraźnię widzów mistyką jego opowiadań.

Dorota Liliental – absolwentka Wydziału Sztuk Dramatycznych kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley (1988). Pierwsze doświadczenia na scenie zdobywała w San Francisco. Po kilkunastu latach emigracji w Stanach Zjednoczonych wróciła do Polski, kraju jej dzieciństwa. Mieszka w Warszawie, pracuje jako aktorka filmowa, a także jako lektorka użyczająca głosu w nagraniach radiowych i telewizyjnych oraz jako lektorka języka angielskiego i tłumaczka.

Anna Rozenfeld – badaczka historii żydowskiej, języka i kultury jidysz; malarka i aktorka. W przeszłości związana z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Obecnie realizuje własne projekty artystyczne i edukacyjne, współpracuje z wieloma instytucjami i festiwalami kultury żydowskiej w kraju i za granicą. Stypendystka YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku (2014-2015).

Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor, improwizator, animator kultury. Wykształcony w kierunku jazzu, muzyki klasycznej i etnomuzykologii. W swojej twórczości sięga do korzeni bluesa i jazzu oraz muzyki etnicznej i ludowej. Jego głębokie zainteresowanie kulturą żydowską zaowocowało trzema projektami, których jest liderem: Shofar, Cukunft i psychodeliczny Alte Zachen. Jest też m.in. z projektów: Ectoplasma, Spinalonga, Nefesh, Wovoka czy Falashmura, oraz ze współpracy z duetem Sisters, DJ Lenarem i koncertów na gitarę solo. Działa także jako dyrektor artystyczny festiwali prezentujących nową kulturę żydowską: Tikkun, Varshe i Mizrach.

Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56