Warszawa czyta.

WARSZAWA CZYTA – jedno miasto, jedna książka. Pięć dni, dziesiątki wydarzeń, setki czytelniczek i czytelników. Zmieńmy nasze miasto w przestrzeń do dyskusji o książce, o Warszawie, o tym, co nas łączy i co dzieli, czego się boimy i czego pragniemy.

Czytaj razem z nami w mieście.

Czytaj z nami miasto.

Czym jest WARSZAWA CZYTA?

Sprawdźcie: http://warszawaczyta.org/

WARSZAWA CZYTA to szereg organizowanych oddolnie akcji, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Całe miasto na kilka dni zmienia się w dyskusyjny klub czytelniczy. W tym roku punktem wyjścia do działania są „Niewidzialne miasta” Italo Calvino. Książka będzie tematem debat, inspiracją do warsztatów ilustratorskich, wycieczki rowerowej, czytania performatywnego, warsztatów dla dzieci, a przede wszystkim do dyskusji. Jeśli masz własny pomysł na odczytanie prozy Calvino – dołącz do nas!

Podsumowanie pierwszej edycji WARSZAWA CZYTA znajdziecie tutaj:
http://warszawaczyta.org/podsumowanie-warszawa-czyta/

***

Dlaczego WARSZAWA CZYTA?Czytanie najfajniejsze jest wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji i do działania. Dlatego właśnie w 2013 roku zainicjowaliśmy akcję WARSZAWA CZYTA – aby rozmawiać o książce, dzielić się wrażeniami, ale też odczytywać na różne sposoby współczesną Warszawę, jej problemy i stojące przed nią wyzwania. Porozmawiajmy, czego naszemu miastu brakuje, a czego w nim za dużo, jak chciałybyśmy je zmieniać, jak chcielibyśmy w nim żyć.
Wierzymy, że wspólna lektura i akcje z nią związane mogą stać się katalizatorem lokalnych działań, sposobem na integrowanie lokalnych społeczności, drogą do przypomnienia lokalnych tożsamości.

Chcemy również promować dyskusyjne kluby książki oraz biblioteki jako miejsca, które stanowią bardzo ważny element społeczno-kulturowej infrastruktury miasta.

***

Dlaczego tylko jedna książka?

Dlatego, że dyskusyjne kluby książki z reguły omawiają na swoich spotkaniach jedną książkę, a my chcemy na czas akcji zmienić Warszawę w taki klub. I dlatego, że jedna książka pozwala połączyć liczne i różnorodne wydarzenia tworzące naszą akcję w spójną całość.

***

Kiedy WARSZAWA CZYTA?

Warszawa czyta cały czas – w dzień, w nocy, w domu, na spacerze, w drodze do pracy czy szkoły. Ale akcja WARSZAWA CZYTA odbywa się w tym roku w dniach 14–18 maja, czyli sąsiaduje z Tygodniem Bibliotek (8–15 maja), biblioteki są bowiem naszym naturalnym sprzymierzeńcem w propagowaniu czytania i budowaniu więzi społecznych w oparciu o lekturę.

***

Kto stoi za WARSZAWA CZYTA?
WARSZAWA CZYTA to spontaniczna akcja nieformalnej grupy miejskich czytelniczek i czytelników. Nie mamy struktury ani hierarchii, nie działamy dla zysku ani na zamówienie żadnych prywatnych czy publicznych instytucji. Jesteśmy otwarci i otwarte na różne formy współpracy zarówno z instytucjami, jak i osobami fizycznymi. Może do nas dołączyć każda osoba, która lubi czytanie w mieście, czytanie o mieście, czytanie miasta oraz – przede wszystkim – dyskusje i działanie wynikające z czytania.

***

Dlaczego „Niewidzialne miasta”?

W krótkich, jednostronicowych, sugestywnych opowieściach Marco Polo dzieli się z Kubłaj-Chanem refleksjami na temat tego, czym jest miasto, co i kto kształtuje jego przestrzeń, jak ta przestrzeń wpływa na nasze doświadczenie. To również opowieści o władzy, manipulacji, a także o snuciu opowieści. I o tym, jak do tego wszystkiego mają się nasze marzenia.

Uznaliśmy, że właśnie ta książka jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji o sprawach ważnych dla Warszawy i do wspólnego działania. Bo pokazuje, czym może być to miasto – albo czym bardzo nie chcemy, żeby było. Wybrałyśmy tekst, który dzięki swojej fragmentaryczności pozwala na liczne interpretacje.

***

Skąd pomysł?
Zainspirowała nas inicjatywa, która narodziła się w 2001 roku w Seattle – One Book, One City. Dziś akcja obejmuje setki miast – nie tylko w USA, ale także w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, i postrzegana jest jako znakomite narzędzie integrowania miejskiej społeczności.