W jak… wystawa Anny Gądek

„W jak….” Anny Gądek to kolejne wydarzenie wyróżnione w otwartym konkursie w warszawskiej Pracowni Duży Pokój w 2018 r.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 czerwca o godz. 19:00

Anna Gądek (ur. 1984) jest absolwentką Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Opolskim. W 2009 roku obroniła dyplom w pracowni rzeźby. Jest artystką interdyscyplinarną. Zajmuje się przede wszystkim szeroko pojętą rzeźbą. Tworzy scenki rodzajowe, które pomagają jej zdystansować się do świata. Poważnym zagadnieniom lubi nadawać lekką, żartobliwą formę. Inspiruje ją ludzkie życie, a szczególnie to, w jakim stopniu determinuje je cielesność i psychika.

Interesują ją także kwestie tożsamości, relacje natury z kulturą. Najbardziej lubi wyrażać się poprzez improwizację. Ważną część jej praktyki artystycznej stanowi teatr, a szczególnie tworzenie lalek teatralnych, bo łączą w sobie to, co najbardziej ją fascynuje: rzeźbę i ruch. Jak sama mówi: „Interesuje mnie relacja natury i kultury w kontekście ludzkich doświadczeń. Wystawa opowiada o człowieku, który w poszukiwaniu wolności przedziera się przez warstwy szablonów, kanonów, schematów, systemów i zasad. To, co widzimy to krągłe postaci kobiet, którym bliżej do Wenus z Willendorfu niż współczesnej kobiety, stojące w opozycji do współczesnych kanonów. Mamy także androgyniczne i bezpłciowe twory o zabawnych, swobodnych, groteskowych i ułomnych kształtach, uosabiające tęsknotę za nieskrępowaną naturalnością. To pochwała dziecięcego postrzegania rzeczywistości, czystej zabawy, improwizacji artystycznej, bycia tu i teraz, afirmacji życia. Tytuł to efekt wielu pytań, pojawiających się w trakcie tworzenia prac na wystawę.

Co jest piękne, co brzydkie? Co jest wolnością, a co niewolą?” Pracownia Duży Pokój to miejsce, w którym mogą prowadzić i rozwijać swoją działalność organizacje, teatry, artyści, filmowcy, animatorzy, performerzy, tancerze oraz grupy nieformalne, amatorzy i profesjonaliści. To miejsce otwarte i dostępne dla wszystkich. Jego zadaniem jest uzupełnienie i urozmaicenie działalności miejskich domów kultury, tworzenie przestrzeni do pracy. W Dużym Pokoju od pewnego czasu działa projekt pn. „Sala na próbę”, w ramach którego teatry, reżyserzy, aktorzy, tancerze i wokaliści mogą nieodpłatnie realizować próby do spektakli i castingi.

Czym jest tytułowe „W jak..” przekonamy się 8 czerwca o godz. 19:00, Pracownia Duży Pokój ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka). Wstęp na wydarzenie jest wolny.