W cyklu EVVIVA L’ARTE: Piotr Cieplak i Marcin Kydryński

W cyklu EVVIVA L’ARTE:

Piotr Cieplak i Marcin Kydryński

Portugalia, podróże i inne inspiracje

7 października, godz. 19.30

Andrzej Morozowski i Dominika Wielowieyska

Misja w mediach

21 października, godz. 19.30

Teatr Collegium Nobilium

wstęp wolny

Inauguracja kolejnego sezonu spotkań pod szyldem Evviva l’arte przypada w miesiącu obchodów jubileuszu 40-lecia wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. W gronie dotychczasowych gości cyklu są absolwenci WoT-u. Między innymi krytycy Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek (mówili o miłości do kina), dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk (w parze z Izabellą Cywińską analizował dialog sztuki z historią), pisarka Agata Tuszyńska (z Andą Rottenberg zastanawiała się nad obecnością prawdy w literaturze), dyrektor Teatru Telewizji Wojciech Majcherek (o historii i teraźniejszości telewizyjnej sceny rozmawiał z Jerzym Gruzą).

Wydział Wiedzy o Teatrze powstał w 1975 roku z inicjatywy ówczesnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, czyli dzisiejszej AT, Tadeusza Łomnickiego i pierwszego dziekana, Jerzego Koeniga. Imponujące, jak wielu wybitnych artystów, ludzi nauki, kultury, sztuki, mediów z różnych pokoleń studiowało na tym wydziale. Także bohaterowie podwójnej październikowej edycji Evviva l’arte należą do tego elitarnego grona.

Marcin Kydryński (dyplom 1993) – dziennikarz i producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów, ale także fotograf i podróżnik. Napisał między innymi książkę Lizbona. Muzyka moich ulic. Portugalia nie jest jedynym miejscem, z którego Kydryński czerpie inspiracje dla swoich twórczych pasji. Ale podróże do tego kraju są tym, co łączy go ze starszym kolegą z wydziału. Piotr Cieplak (dyplom 1983), reżyser, były dyrektor artystyczny Teatru Rozmaitości, reklamowanego za “jego” czasów hasłem “najszybszy teatr w mieście”, twórca wybitnych i nagradzanych spektakli zrealizowanych w wielu polskich teatrach z Narodowym na czele – również zapisał swoje refleksje z wyprawy z warszawskich Kabat do Lizbony w postaci książki-dziennika: O niewiedzy w praktyce, czyli rowerem do Portugalii. Konfrontacja ich doświadczeń będzie z pewnością punktem wyjścia do ciekawej rozmowy.

Równie interesująca może okazać się dyskusja o tym, czym jest i czym powinna być misyjność mediów. O tym, jakie wyzwania stoją przed dziennikarzami mediów publicznych, a jakie prywatnych. Czy podobnie rozumieją deklinowane przez wszystkie przypadki słowo “misja” i jak postrzegają współczesne środki masowego przekazu mówić będą Dominika Wielowieyska (dyplom 1994), dziennikarka i publicystka Gazety Wyborczej i radia Tok FM oraz Andrzej Morozowski (dyplom 1980) – dziennikarz radiowy i telewizyjny związany zawodowo z TVN24, twórca i prowadzący wielu programów telewizyjnych, między inny Teraz my! na antenie TVN.

Do udziału w obu spotkaniach i świętowania 40-tych urodzin WoT-u pod szyldem Evviva l’arte zapraszają…. absolwenci wydziału: prowadzący Rafał Sławoń i autorka projektu Natalia Adaszyńska.