VI. Międzynarodowy Festiwal Kontakt Improwizacji Warsaw Flow

Międzynarodowy Festiwal Kontakt Improwizacji Warsaw Flow, organizowany przez Fundację Artystyczną PERFORM, doczekał się swojej VI edycji. W tym roku po raz pierwszyuczestnicy będą mogli rozwijać aspekt performatywny improwizacji kontaktowej – w  odróżnieniu od pierwszych pięciu edycji, które były bardziej skoncentrowane na aspekcie społecznym i edukacyjnym. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 1–6 lipca 2015 roku w Warszawie. A już dziś na stronie www.polandcontactfestival.com można rejestrować się na Festiwal i projekt dla tancerzy SKIN.

 

„Warsaw Flow 2015” to VI edycja jedynego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu z nurtu Contact Improvisation, będącego jednym z najprężniej rozwijających się kierunków tanecznych w ostatnich latach w Europie i w Polsce. „Warsaw Flow” to specyficzny rodzaj festiwalu, nastawiony nie tylko na prezentację, lecz głównie na pracę i proces własnego rozwoju tanecznego pod okiem wybitnych instruktorów, którzy tworzą kreatywną atmosferę do wspólnej eksploracji tej techniki tańca zarówno dla zawodowych tancerzy o różnym poziomie zaawansowania, jak i dla amatorów.

 

Celem Festiwalu Warsaw Flow jest rozpowszechnianie techniki CI oraz budowanie środowiska osób związanych z tym nurtem, by kontakt był obecny w polskim tańcu regularnie i w różnych aspektach (praktycznym, teoretycznym, badawczym). Zależy nam na tym, by stolica była miejscem kulturotwórczym i społecznie otwartym. Uczestnicy Warsaw Flow nie tylko razem tańczą – spędzają też wspólnie czas wolny, wymieniają się doświadczeniami, rozmawiają o tańcu i wielu innych tematach, grają na instrumentach, śpiewają, obdarowują pozytywną energią. Mamy nadzieję, że ludzie współtworzący Festiwal poprzez swoją obecność, pasję, ciekawość, kreatywność zmotywują i zarażą innych sympatią do kontakt improwizacji – zwłaszcza, że tej techniki tańca można nauczyć się w każdym wieku, mając bardzo różne predyspozycje i doświadczenia ruchowe czy taneczne.

 

Animacja przestrzeni miejskiej i mieszkańców Warszawy to także istotne dla nas, jako realizatorów Festiwalu, zagadnienia, nawiązujące do społecznych aspektów kontakt improwizacji, zorientowanej mocno na tematach dialogu, otwartości i różnorodności.

 

W tym roku na wydarzenie zostali zaproszeni znakomici nauczyciele oraz tancerze:

Mirva Makinen – Finlandia

Daniela Schwartz – Argentyna/Francja

Eckhard Müller – Niemcy/Francja

Iwona Olszowska – Polska

Ralf Jaroshinski – Niemcy/Brazylia

 

Po raz pierwszy w ramach Festiwalu odbędzie się szereg pokazów performatywnych i spektakli, a także:

– 2 projekty intensive,

– działania site specific,

– open stage,

– performance class.

 

Festiwal będzie poprzedzony specjalnym projektem, skierowanym do tancerzy – SKIN, podczas którego nauczyciele: Daniela Schwartz i Eckhard Müller wraz z uczestnikami postarają się odnaleźć odpowiedź na pytanie „Jak osiągnąć najwyższy stan gotowości improwizacji i pełną obecność podczas akceptacji nieznanego ? Jak uzyskać dostęp do wszystkich jego możliwości?”. Warsztaty, trwające od 27 do 30 czerwca, zakończą się wieczornym performansem pierwszego dnia Festiwalu, czyli 1 lipca 2015.