Uroczyste odpalenie neonu – „Wola oddycha”

Ideą neonu jest upamiętnienie Powstania Warszawskiego na warszawskiej Woli, poprzez odwołanie się do pozytywnych wartości życia, przetrwania i wolności. Neon, z prostym napisem „Wola”, zaprojektowany przez Annę Światłowską (twórczynię m.in. nowego logotypu Muzeum Warszawy), będzie „oddychał”, podkreślając w ten sposób, że ta historyczna dzielnica żyje i rozwija się – pomimo tragicznych wydarzeń z sierpnia 1944 roku i planów, jakie wobec całego miasta miał okupant.

Podczas imprezy będzie zaprezentowany pokaz zdjęć pt. „Ludzie Woli”, w tle zagra warszawski projekt Fotoplastikon, muzycznie nawiązujący do klimatu elektronicznych dźwięków lat 70.

Impreza odbędzie się 3 października o godz. 19.00 na dziedzińcu wolskiego Ratusza (al. Solidarności 90). Wstęp wolny.

 

„WOLA to mocne i piękne słowo. Dzielnica, która nosi je w nazwie, dziś – jak już wielokrotnie w swojej historii – tworzy się na nowo. Szukamy także nowych i niesztampowych sposobów na upamiętnienie Powstania w jego 70. rocznicę. Neon na wolskim ratuszu jest piękny w swojej prostocie, bezpretensjonalności i możliwościach interpretacji”.

Urszula Kierzkowska, Burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

 

„Woli, i całej Warszawy, miało nie być – taki był zamiar hitlerowców. I choć Powstanie zakończyło się tragicznie, to jednak Wola i jej mieszkańcy okazali się ostatecznie zwycięzcami – bo przetrwali. Dlatego wybraliśmy taki szczególny sposób upamiętnienia – za pomocą świetlnego oddechu, który symbolizuje życie, zwycięstwo i wolność”.

Jarek Zuzga, Okno na Warszawę – pomysłodawca

 

„Projekt neonu opiera się na czytelnym, neutralnym liternictwie uwydatniającym grę znaczeń, oraz efekcie oddechu uzyskanego regularnymi zmianami natężenia światła. Wola życia, przetrwania, trwania – wbrew tragicznym wydarzeniom 1944 roku”.

Ania Światłowska – projektantka