„Ukryty modernizm. Warszawa według Christiana Kereza” – promocja książki i spotkanie z jej autorem

O Warszawie Christiana Kereza i o książce dyskutują: jej autor, architekt Jan Strumiłło, autor fotografii 30 budynków-bohaterów „Ukrytego modernizmu” Nicolas Grospierre oraz Tomasz Fudala, historyk sztuki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spotkanie prowadzi reporter, pisarz i fotograf Filip Springer.

„Ukryty modernizm” to Warszawa oglądana okiem zafascynowanego nią szwajcarskiego architekta, który w 2007 roku wygrał konkurs na budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dziś wiadomo już, że projekt Kereza nie będzie realizowany, jednak warto popatrzeć na miasto z jego perspektywy – skupiając się na „brutalnym pięknie” stolicy, na formie i konstrukcji wybranych przez niego budynków. Są wśród nich ikoniczne dla miasta Pałac Kultury, Smyk, Dom Partii czy Trasa W-Z, ale i mniej znane, jak Społeczny Dom Kultury WSM na Żoliborzu czy Zajezdnia Służby Zdrowia przy ul. Woronicza. Dla miłośników architektury i coraz liczniejszych rzesz varsavianistów – skarby, dla właścicieli działek, na których stają (albo stały – Supersam, pawilon Chemii) – niekoniecznie.

Kerez traktuje je jako ważny punkt odniesienia dla swojej pracy: „Żyjemy w czasach, kiedy architektura robi się niekiedy śmieszna w swoim retorycznym zadęciu. Bywa projektowana tylko po to, by zrobić wrażenie. Tymczasem jakość architektury wychodzi dopiero po latach i myślę, że to dwuznaczność warszawskiego modernizmu powoduje, że jest on ciekawy.”

W dniu promocji książkę można będzie kupić ze zniżką.