Tropical Discotheque / Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Transowe i energetyczne połączenie elementów muzyki elektronicznej z tradycyjną muzyką ze Sierra Leone, spadkobiercy tradycji tureckiej muzyki psychodelicznej lat 60. i 70. oraz ekscentryczny kolektyw z Bogoty, czyli… Kondi Band, BaBa ZuLa, Meridian Brothers i DJ Emile Omar na jednej scenie, oczywiście na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur!

To zdecydowana nowość w programie festiwalu. Zabieramy Was w eksperymentalną muzyczną podróż w tropiki rodem z abstrakcyjnego snu. Siódmy dzień festiwalu z pewnością zadowoli zarówno fanów muzyki etnicznej, jak i tych, którzy liczą na zabawę w transowych rytmach. Przekonajcie się sami! Szykuje się prawdziwy wieczór dance friendly!

Namiot festiwalowy:
• Kondi Band (Sierra Leone & USA)
• BaBa ZuLa (Turcja),
• MERIDIAN BROTHERS (Kolumbia)
barStudio:
• DJ Emile Omar (Francja)

Bilety 40 zł

O artystach:

KONDI BAND (SIERRA LEONE/USA)
Transowe i energetyczne połączenie elementów techno z tradycyjną muzyką ze Sierra Leone. To kraj dwóch artystów tworzących Kondi Band: Boimy Tuckera (DJ Chief Boima), który urodził się w USA i jest dzieckiem imigrantów ze Sierra Leone oraz Soriego Kondi ze stolicy kraju Freetown, niewidomego śpiewaka i ulicznego wirtuoza mbiry, nazywanej tam właśnie „kondi”. Choć zespół istnieje od niedawna, to jego historia rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy to Tucker odkrył w internecie twórczość Soriego. Obaj artyści spotkali się aby nagrać materiał prawie 10 lat później. Kondi Band to nie tylko współpraca dwóch generacji muzyków, ale także świadectwo przenikania się kultur i globalizacji, która kreuje nową muzykę afrykańską.

BABA ZULA (TURCJA)
Kontynuatorzy tradycji tureckiej muzyki psychodelicznej lat 60-tych i 70 tych, w ubiegłym roku świętowali swoje XX-lecie. Zespół powstał z inicjatywy Murata Ertela i Leventa Akmana, artystów związanych ze stambulską sceną alternatywną. W ciągu swojej działalności zespół stał się jedną z jej wizytówek, a światową sławę przyniósł im udział w filmie Fatiha Akina „Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul” z 2005 roku. Baba Zula sięga do różnych gatunków muzycznych, nie boi się też współpracy z artystami z różnych muzycznych światów (nagrywali z nimi m.in. Alexander Hacke z Einsturzende Neubauten, Dr. Das z Asian Dub Foundation, Jaki Liebezeit z grupy Can czy pierwsza turecka operowa diwa, Semiha Berksoy). Muzyka Baba Zula przenosi klimat tureckiej psychodelii w XXI wiek.

MERIDIAN BROTHERS (KOLUMBIA)
Ekscentryczny kolektyw z Bogoty, dowodzony przez multiinstrumentalistę i kompozytora Eblisa Alvareza. Artyści, którzy rewolucjonizują południowoamerykańskie i tropikalne rytmy: cumbię, salsę czy merengue, grając je w prawdziwie surrealistycznym stylu. Ich znakiem szczególnym jest brzmienie rozstrojonych i rozedrganych syntezatorów, ale używają też bardziej „tradycyjnych” instrumentów: gitar, klarnetu, saksofonu. Swoją muzykę nazywają „cumbia atonal”, można w niej odnaleźć ślady minimal music, noise’a, techno, czy psychodelicznego electro. Meridian Brothers to z pewnością jedna z najoryginalniejszych alternatywnych formacji nie tylko w Kolumbii, ale także na całym świecie.

DJ EMILE OMAR
W piątkową noc, dla spragnionych nowoczesnej muzyki klubowej z tropikalnym klimatem, zagra francuski DJ Emile Omar. Jego mixy znają dobrze słuchacze popularnego alternatywnego Radia Nova z Paryża oraz bywalcy francuskich klubów. Wydaje również składanki (m.in. „Antilles Chéries” i „Brassens: échos d’aujourd hui”) i produkuje płyty różnych artystów we własnej wytwórni Fanon Records. Emile Omar zaprasza na „Tropical Discoteq” – retro podróż w lata 70-te i 80-te z Afryki na francuskojęzyczne Karaiby.