Topography of the Void

Edmund Okstom
„Topography of the Void”
Wernisaż: czwartek, 12 kwietnia, godz. 19.00
Galeria CONTRAST

Wystawa „Topography of the Void” Edmunda Okstoma to projekt wywodzący się z odczucia leksykalnego impasu. Twórca koncentruje tematykę swoich najnowszych prac wokół napięć stwarzanych przez język i fenomen pustki.

Na wystawę składa się kilkanaście nowych obrazów i obiektów, których motywem przewodnim są fragmentarycznie potraktowane, stylizowane, lekko rozpływające się litery. Całość charakteryzuje się suchym, wręcz beznamiętnym traktowaniem materii malarskiej i wywarzoną, monochromatyczną kolorystyką. Edmund Okstom maluje szybko, acz niezwykle precyzyjnie, projektując realizacje według dokładnie wyważonego klucza kompozycyjnego. W swoim malarstwie z łatwością przeplata cytaty z popkultury i fragmenty przypadkowo zaobserwowanych zjawisk ze złożoną symboliką, pełną odniesień do XX-wiecznej filozofii i historii kultury. W efekcie tworzy obrazy pełne wielowątkowych alegorii, powstających na kanwie połączeń zapomnianych znaczeń.

Artysta zręcznie operuje motywami obecnymi w awangardowej tradycji – drobiazgowo konstruowaną typografią, migawkowymi zapisami codziennych zdarzeń czy portretowymi ujęciami przedmiotów, które przepuszcza przez filtr na wskroś współczesnego języka wizualnego. Dzięki temu powstają wielowymiarowe kompozycje, opierające się na sartre’owskiej przypadkowej absurdalności.

Edmund Okstom (1991) – jeden z najbardziej oryginalnych i wyrazistych artystów młodego pokolenia. Malarz, grafik, twórca instalacji i obiektów. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Laureat nagrody rektorskiej 12 konkursu Gepperta, zgłoszony do „Paszportów Polityki” w 2016 roku. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m. in. w berlińskiej Rainbow Unicorn Gallery, warszawskiej Fundacji Galerii Foksal, Galerii Manhattan w Łodzi, czy lubelskiej Galerii Białej. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Wystawa „Typography of the Void” to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości Edmunda Okstoma w Polsce. Potrwa do 10 czerwca 2018 r.