Szkicownik Wajdy

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Dom Kultury Kadr oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zapraszają na trzymiesięczny cykl wydarzeń kulturalnych zatytułowany SZKICOWNIK WAJDY. Obejmuje on wystawę rysunków i szkiców Andrzeja Wajdy ze zbiorów Muzeum Manggha, otwierającą ją debatę o motywach malarskich przenikających filmową twórczość reżysera oraz projekcje filmów dokumentalnych o związkach Andrzeja Wajdy z plastyką i architekturą: „Andrzej Wajda. Moje inspiracje”, „Wróblewski według Wajdy” oraz „Idea jest najważniejsza”.

W ramach SZKICOWNIKA WAJDY ogłoszony zostanie konkurs dla młodzieży na plakat do dowolnego filmu Andrzeja Wajdy. Rozstrzygnięcie odbędzie się podczas zamknięcia wystawy. W trakcie wystawy w Dom Kultury Kadr odbywać się będą także pokazy filmów z cyklu DKF X Wajda połączone ze spotkaniami z zaproszonymi gośćmi i dyskusją z publicznością.

Wydarzenie jest elementem obchodów 40-lecia Dom Kultury Kadr.

Wejściówki -> https://biletyna.pl/event/view/id/122970

Czas trwania: 20.10.2019 – 16.01. 2020
Miejsce: Dom Kultury Kadr, ul. Rzymowskiego 32, Warszawa

Wstęp na wystawę jest bezpłatny, galeria czynna od 9.00 do 20.00.

20.10.2019
17:30 otwarcie wystawy
18:30 debata
Debatę o motywach malarskich w życiu i twórczości Andrzeja Wajdy poprowadzi Magdalena Juszczyk, a gośćmi będą, między innymi, kuratorka i historyczka sztuki dr. Anna Król z krakowskiego Muzeum Manggha, Wojciech Marczewski – reżyser, scenarzysta, współzałożyciel i wykładowca Wajda School & Studio oraz Antoni Rodowicz, wydawca albumów „Andrzej Wajda. Rysunki” oraz „Andrzej Wajda. To lubię. Inspiracje”.

28.10.2019 DKF X Wajda
W czasie trwania wystawy w Dom Kultury Kadr (do 16 stycznia 2020 r.) odbywają się także pokazy filmów z cyklu DKF X Wajda, połączone ze spotkaniami z zaproszonymi gośćmi i dyskusją z publicznością.

18:00 projekcja filmu „Człowiek z marmuru” i dyskusja: „Kobiece bohaterki Wajdy. Elka, Irena, Agnieszka”
W filmie „Człowiek z marmuru” Wajda w postaci odważnej Agnieszki zapowiedział nadejście generacji, która „kopniakiem otwiera sobie drzwi do telewizji”, przewidział pojawienie się przyszłego pokolenia „Solidarności”. Jego przedstawicielką uczynił właśnie kobietę. Dostrzegł zatem nie tylko to, że w latach 80. aktywne będzie młode, bezkompromisowe pokolenie, ale przewidział również nadejście współczesnych bezkompromisowych kobiet.

Po filmie spotkanie z zaproszonymi gośćmi
Bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny
Prowadzenie: Joanna Sławińska, Polskie Radio SA

7.11.2019
W ramach wystawy SZKICOWNIK WAJDY, 7 listopada 2019 zapraszamy na projekcje dwóch filmów dokumentalnych dotyczących fascynacji Andrzeja Wajdy malarstwem.
W filmie „Andrzej Wajda. Moje inspiracje” reżyser opowiada historię swoich fascynacji twórczością wybitnych polskich malarzy i ich dziełami, których echa wybrzmiewają w wielu jego filmach. „Wróblewski wg. Wajdy” to opowieść Andrzeja Wajdy o jego koledze z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Andrzeju Wróblewskim, jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, człowieku i twórcy tragicznie naznaczonym przez wojnę, spotkanie z którym było dla Wajdy przełomem w jego własnej karierze artystycznej.

17.30 projekcja filmów „Andrzej Wajda. Moje Inspiracje”, „Wróblewski wg. Wajdy” (łącznie 1 h 40 min)
Wstęp wolny

18.11.2019 DKF X Wajda
18.00 projekcja filmu Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”

Po filmie spotkanie z twórcami i zaproszonymi gośćmi
Bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny
Prowadzenie: Joanna Sławińska, Polskie Radio SA

02.12.2019 DKF X Wajda
18.00 projekcja filmu Andrzeja Wajdy „Danton”

Po filmie spotkanie z twórcami i zaproszonymi gośćmi
Bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny
Prowadzenie: Joanna Sławińska, Polskie Radio SA

16.01.2020 Finisaż wystawy wraz z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego dla młodzieży na plakat do filmu Andrzeja Wajdy oraz projekcja filmu dokumentalnego „Idea jest najważniejsza”.

17.30 finisaż
19.00 projekcja filmu „Idea jest najważniejsza” (74 min)
Wstęp wolny