Swing Club, TO I OWO czyli Chemiczny Jerry & Crazy Swingers

Wykonawcy:
TO I OWO czyli Chemiczny Jerry & Crazy Swingers

Jerzy Antoszkiewicz (gitara, wokal, leader)
Aleksander Michalski (klarnet, saksofon altowy)
Wiesław Wysocki (klarnet, saksofon tenorowy, instrumenty klawiszowe)
Wiktor Zydroń (fortepian, organy Hammonda, banjo)
Andrzej Zielak (kontrabas)
Grzegorz Grzyb (perkusja)
oraz gościnnie:
Zbigniew Konopczyński (puzon)
Barbara Maj (wokal)
Wojciech Milewski (harmonijka ustna)
Wiktor Wysocki (klarnet)

Adam Ferch – prowadzenie koncertu, autor koncepcji artystycznej

Zespół TO I OWO założyli w 2001 roku gitarzysta Jerzy Antoszkiewicz oraz niestety nieżyjący już kontrabasista Jan Rosiewicz. Do zespołu dołączył saksofonista Aleksander Michalski. Do podstawowego trio zapraszani są często najlepsi warszawscy(i nie tylko) muzycy jazzu tradycyjnego,
Zespół występuje regularnie na klubowych spotkaniach  w klubie Stodoła, spotkaniach Swing Clubu w Mazowieckim Instytucie Kultury. Zespół gościł także w praskim Centrum Promocji Kultury, oraz Klubie Dobrej Muzyki na ul. Podskarbińskiej w Warszawie.
Występowali na wielu koncertach (Ogródki Warszawskie na Frascati) i festiwalach w Polsce i zagranicą m.in. Drezno, Berlin, Hannover  oraz na wielu imprezach okolicznościowych np. (80-te urodziny Wojciecha Siemiona).
Zespół gra, zgodnie ze swoją nazwą TO i  OWO, utwory z lat 20-tych, 30-tych, i 40-tych polskie, europejskie (francuskie) i amerykańskie, swing, blues i dixieland.
Koncerty zespołu TO i OWO są muzycznymi spotkaniami przyjaciół, wspólną zabawą i żywiołowym, estradowym jam session, do którego zapraszana jest publiczność.

Jerzy Antoszkiewicz grał w zespołach związanych z klubem „Riviera – Remont”. W latach 1980 – 1996 występował za granicą. W Austrii i Niemczech współpracował z zespołami country, bluegrass oraz jazzowymi. We Francji zapraszany był do współpracy z cygańskimi zespołami jazzowymi, m.in. z gitarzystą – Pierre Ferrel, żyjącym jeszcze (wtedy) członkiem zespołu Hot Club de France. Były szef i artysta w kabarecie muzycznym w Paryżu.
Śpiewa i mówi po angielsku, francusku, niemiecku i rosyjsku
Jest laureatem  XXXIV Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting – „Złota Tarka” (Iława 2004).

SWING CLUB– spotkania muzyczne – koncerty – znakomici wykonawcy – dobra muzyka.

Swing Club swoje początki datuje od 2001 roku. W Mazowieckim Instytucie Kultury funkcjonuje od 2013 roku. W latach 2013 – 2014 odbyło się 27 koncertów, w których wystąpiło już ponad 150 wykonawców. Koncerty Swing Club realizowane są w co drugi czwartek miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia). W roku 2015 przewidzianych jest 17 spotkań, w następujących terminach: 15 i 29 stycznia, 12 i 26 lutego, 12 i 26 marca, 23 kwietnia, 14 i 28 maja, 25 czerwca, 10 i 24 września, 8 i 22 października, 12 i 26 listopada oraz 10 grudnia.

W ramach Swing Club’u prezentowana jest przede wszystkim muzyka rozrywkowa wykonywana przez czołowych przedstawicieli tego gatunku wywodzących się głównie z polskiej sceny muzycznej. Nie brakuje także zagranicznych wykonawców.

W ostatnich dwóch latach w koncertach udział wzięli m.in.: Filip Wojciechowski, Wojciech Karolak, Bogdan Hołownia, Wojciech Kamiński, Andrzej Jagodziński, Maciej Strzelczyk, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Beatriz Blanco, Marek Walawender, Leszek Potasiński, Janusz Strobel, Anatol Wojdyna, Aleksander Michalski, Wiesław Wysocki, Paweł Tartanus, Jerzy Bartz, Janusz Szrom, Dorota Curyłło, Agnieszka Wilczyńska, Joanna Morea, Mark Shepherd, Michael “Patches” Stewart i zespoły: Old Timers, Blues Fellows, Dixie Warsaw Jazzmen, Warszawa Kyiw Express, Asocjacja HAGAW, Andrzej Jagodziński Trio, Swing Workshop.
W roku 2015 usłyszymy min. Włodzimierza Nahornego, Ragtime Jazz Band, The Warsaw Dixielanders, Singin’ Birds, Cezariusza Gadzinę i Atom String Quartet.

Ta plejada znanych solistów i zespołów już w dużym stopniu określa charakter programowy koncertów. Mimo definiującej nazwy cyklu – Swing Club nie ogranicza się tylko do „starego, dobrego jazzu” czyli dixielandu i swingu, ale jest otwarty na inne historycznie sprawdzone gatunki muzyczne (muzyka latynoska, etniczna, rozrywkowa – od lat dwudziestych XX w. poprzez polskie przed i powojenne oraz współczesne przeboje, piosenkę literacką i autorską). Ta różnorodność muzyczna otwiera drzwi Swing Club’u także muzykom jazzowym młodego pokolenia, poszukującym nowych brzmień oraz środków wyrazu.
Publiczność Swing Club’u można określić jako „wielką, muzyczną rodzinę”, także z powodu otwartości na nowych odbiorców, szczególnie słuchaczy młodego pokolenia, którzy licznie pojawiają się na koncertach.

Inicjatorem, gospodarzem i autorem koncepcji artystycznej spotkań Swing Club’u od 2008 r. jest będący autorytetem w środowisku jazzowym – Adam Ferch – zasłużony propagator jazzu. W 1954 r. współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, z inicjatywy Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego, Romana Waschko, a przede wszystkim Bohdana Wodiczko, od 1958 do 1968 r. prowadził stałe koncerty jazzowe na estradach: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Pomorskiej w Bydgoszczy, Śląskiej w Katowicach i innych. Ponadto inicjował i realizował wiele imprez propagujących wartościową muzykę jazzową.