Światowy teatr na Placu: Jezioro Łabędzie / Teatr Bolszoj

Podczas trzech sierpniowych wieczorów na Placu zobaczymy retransmisje wybitnych dzieł specjalnie wybranych z repertuaru teatru, opery i baletu. Przyjdź, usiądź wygodnie na leżaku i rozkoszuj się spektaklami w pierwszej światowej ligi.

14 sierpnia 2017 zapraszamy na Jezioro Łabędzie Teatru Bolszoj.

Trudno uwierzyć, że moskiewska premiera tego baletowego przeboju okazała się całkowitą klapą (1877). Nie było to jednak to „Jezioro łabędzie”, które miłośnicy baletu uważają za arcydzieło arcydzieł. Dopiero wersja choreograficzna Mariusa Petipy z 1895 roku, zaprezentowana w Petersburgu, zdobyła poklask i do dziś istnieje na wszystkich liczących się scenach baletowych w licznych wersjach i przeróbkach. Niemal zawsze niezmienną częścią „Jeziora łabędziego” pozostają słynne „białe” akty, czyli akt II i IV, w których tancerki odgrywające role łabędzi występują w białych tiulowych spódniczkach – paczkach. Na moskiewskiej scenie „Jezioro łabędzie” pozostaje stale w repertuarze, a podwójną, arcytrudną główną rolę dobrej, zaklętej w łabędzia księżniczki Odetty i złej Odylii, córki Czarownika, wykonują kolejne pokolenia najwybitniejszych balerin: od Galiny Ułanowej, przez Maję Plisiecką, po Swietłanę Zacharową.

Przedstawienie trwa około 2 godzin 45 minut (w tym 1 przerwa).

Obsada:Swietłana Zacharowa jako Odetta / Odylia, Jekatierina Barykina jako Księżna panująca, Denis Rodkin jako książę Zygfryd, Artemij Biełakow jako Geniusz zła (Rotbart), Aleksiej Łoparewicz jako Wychowawca księcia, Igor Cwirko jako Błazen, Nina Kapcowa, Kristina Kretowa jako Przyjaciółki księcia, Aleksandr Fadejeczew jako Mistrz ceremonii, Angelina Karpowa jako Węgierska księżniczka, Maria Winogradowa jako Rosyjska księżniczka, Anna Tichomirowa jako Hiszpańska księżniczka, Ksenia Żiganszczina jako Neapolitańska księżniczka, Maria Semenjaczenko jako Polska księżniczka, Angelina Karpowa, Olga Marczenkowa, Ana Turazaszwili jako Trzy Łabędzie, Anna Woronkowa, Julia Łunkina, Swietłana Pawłowa, Margarita Szrajner jako Cztery Łabędzie Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Bolszoj, orkiestra Teatru Bolszoj

Wstęp wolny