Światowa Orkiestra Lekarzy – koncert charytatywny

Już w październiku, po raz pierwszy w Polsce odbędzie się unikalne wydarzenie muzyczne – koncerty symfoniczne Światowej Orkiestry Lekarzy, której towarzyszył będzie nasz znakomity pianista – Krzysztof Książek. Dwa do trzech razy w roku 100 lekarzy z prawie pięćdziesięciu krajów zamienia białe lekarskie fartuchy na wieczorowe stroje i wykonuje koncert na rzecz organizacji działającej w sektorze zdrowia oraz osób potrzebujących opieki zdrowotnej. W tym roku zagrają w Polsce i wesprą działalność Fundacji DKMS – walkę z nowotworami krwi. Orkiestra zagra 11 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a 12 października w krakowskim Centrum Kongresowym ICE.

Orkiestra wykona VIII symfonię Beethovena oraz, chcąc podkreślić rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości w Polsce, po raz pierwszy zagra Uwerturę es-dur Ignacego Paderewskiego. Koncert World Doctors Orchestra uświetni występ wybitnego polskiego solisty, laureata wielu międzynarodowych nagród Krzysztofa Książka w koncercie e-moll op.11 Fryderyka Chopina. Krzysztof Książek to znakomity pianista, urodzony w 1992 roku w Krakowie. Jest półfinalistą i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Światowa Orkiestra Lekarzy (World Doctors Orchestra) to unikalne przedsięwzięcie. Założona w 2007 roku, zrzesza obecnie ponad 1500 lekarzy różnych specjalizacji z ponad 50 krajów. Założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem WDO jest Stefan Willich, ceniony kardiolog. Jego dwie wielkie pasje to właśnie medycyna i muzyka. Studiował grę na skrzypcach, muzykę kameralną i dyrygenturę w Stuttgarcie i Berlinie. Uczestniczył w prestiżowych warsztatach dyrygenckich z Sergiu Celibidache (Monachium), Leonem Fleisherem (Boston, Tanglewood) i Leonem Barzinem (Paryż). Skąd wziął się pomysł na założenie Światowej Orkiestry Lekarzy? – Miałem przyjemność poznać wielu lekarzy z całego świata, którzy również są doświadczonymi muzykami z pasją do grania. Dlatego w 2008 roku założyłem World Doctors Orchestra, która promuje wsparcie dla medycznych organizacji pożytku publicznego, dzięki przekazywaniu emocji za pomocą uniwersalnego języka, jakim jest muzyka. WDO jest, najprościej rzecz ujmując, ambasadorem środowiska medycznego – tłumaczy prof. dr Stefan Willich.

Orkiestra zawsze występuje charytatywnie, a całość dochodu z biletów przekazuje na rzecz organizacji działających sektorze ochrony zdrowia. – Nasza codzienna praca skupia się na leczeniu pacjentów. Natomiast jako Orkiestra promujemy przekonanie, że sztucznie ustalone granice, a także polityczne i ekonomiczne interesy nie powinny ograniczać dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej dla każdego człowieka. Właśnie dlatego środki zebrane na naszych koncertach przekazujemy organizacjom charytatywnym, skupiającym się na pomocy w ochronie zdrowia – mówi prof. Stefan Willich.

Do tej pory Światowa Orkiestra Lekarzy zagrała już niemal 60 koncertów, m.in. w Dubaju, USA, Japonii, Hiszpanii, Kapsztadzie. Polska jest 27 krajem na ich trasie koncertowej.

Koncerty WDO odbędą się z okazji 10. rocznicy działalności Fundacji DKMS w Polsce i przypadającego 13 października Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku. – Bardzo cieszymy się, że Światowa Orkiestra Lekarzy przyjedzie do Polski i wesprze nasze działania, których celem jest walka z nowotworami krwi – mówi Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS. – Koncerty mają charakter charytatywny – całość dochodu z biletów zostanie przeznaczona na rejestrację nowych Dawców szpiku i komórek macierzystych. A w trakcie koncertu będzie możliwość dołączenie do grona potencjalnych Dawców.

Na scenie pojawi się także dyrektor medyczny Fundacji DKMS, dr Tigran Torosian, który od wielu lat jest członkiem Światowej Orkiestry Lekarzy i gra na altówce.