Studio Otwarte |#01 | „MIMIKA FX”

Studiootwarte – nowe miejsce Komuny// Warszawa do pracy artystycznej i prezentacji prac performatywnych twórców najmłodszego pokolenia.

# 01

„MIMIKA FX”

reż. Martyna Miller
dramaturgia: Tadeusz Koczanowicz
występują: Zyta Bujacz, Monika Łopuszyńska, Anna Szymoniak
muzyka: Martyna Miller, Monika Łopuszyńska
scenografia i kostiumy: Kasia Rysiak
choreografia: Szymon Osiński

9 – 10 kwietnia 2015 (czwartek, piątek), g. 19.00
ul. Lubelska 30/32, Warszawa

WSTĘP WOLNY!

Mimika fx to próba sprawdzenia i przepracowania źródeł teatru narodowego – pierwszej polskiej opery Krakowiacy i górale oraz Mimiki, czyli napisanego również przez Wojciecha Bogusławskiego, podręcznika gry aktorskiej. Nacjonalistyczny męski wzór ciała zostaje zdekodowany poprzez trening i taniec innych ciał, które odgrywając te wzory jednocześnie je przekraczają, uwalniając w tym powtórzeniu ich rewolucyjną energię. Wpisanie tekstów Bogusławskiego we współczesne ciało poprzez choreografię, trening i elektroniczną muzykę, pozwala zmierzyć się z tradycją pochodzącą z teatru jego własnymi środkami, a dzięki temu spojrzeć wyraźniej na pozateatralne treści, symbole i mity, których tradycja ta stała się zakładniczką.

O twórcach:

Martyna Miller – absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW, edukacji medialnej na Wydziale Pedagogicznym UW oraz rocznego kursu na wydziale reżyserii w Academy of Performing Arts w Sarajewie. Zakładała klub 1500 m2 w Warszawie, współpracowała z Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy, Festiwalem Ciało/Umysł, Fundacją Bęc Zmiana. Realizowała projekty z pogranicza tearu, performansu i muzyki.

Tadeusz Koczanowicz – absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych i Instytutu Kultury Polskiej UW, student Wiedzy o Teatrze AT. Publikował teksty o teatrze w Notatniku Teatralnym i Respublice Nowej. Współautor pokoleniowej dyskusji o Dziadach, która ukaże się nakładem serii wydawniczej Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Zyta Bujacz – absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi. Tańczyła w Teatrze Muzycznym Roma i Teatrze Muzycznym w Gdyni, obecnie tańczy w Teatrze Syrena. Prowadzi zajęcia z pole dance.

Monika Łopuszyńska (śpiew) – absolwentka studia aktorskiego LartStudio w Krakowie oraz wydziału aktorskiego WSKiMS im. J. Giedroycia w Warszawie, obecnie studentka trzeciego roku wokalistyki wydziału wokalno-aktorskiego UMFC im. F. Chopina w Warszawie. Śpiewała w Warszawskiej Operze Kameralnej i w Teatrze Polskiego Radia.

Anna Szymoniak – tancerka, współpracowała z Teatrem Muzycznym Roma, Teatrem Rampa, Syrena i Och Teatrem. Występowała w pierwszym spektaklu pole dance w Polsce na podstawie książki Eve Ensler Dobre Ciało podczas festiwalu Rewizje w 2011 roku. Instruktorka pole dance w szkole Oh Lala w Warszawie, instruktor hatha jogi.

Kasia Rysiak (scenografia, światła, kostiumy) – absolwentka Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Wł. Strzemińskiego, wydział tkaniny i ubioru i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale grafiki. Dyplom magisterski z wyróżnieniem rektorskim oraz wyróżnieniem ComingOut Najlepsze Dyplomy ASP Warszawa 2012.

Szymon Osiński – tancerz, choreograf, instruktor tańca. Brał udział w pierwszym polskim show tanecznym OpenTaniec w reżyserii i choreografii Jarosława Stańka, z którym współpracował także w wielu innych jego produkcjach, również jako asystent. W 2004 współpracował z francuskim choreografem Thierry Verger’em w spektaklu Veloce wystawianym w Polsce oraz Francji. Współpracował z takimi zespołami jak Kompania Primavera, Krakowska Kompania Tańca, czy Studio Sztuki Tańca. Od ponad siedmiu lat współpracuje z Teatrem Tańca Zawirowania (jako tancerz i współtwórca choreografii).