Spotkanie z Wiolettą Grzegorzewską

Najnowsza powieść Wioletty Grzegorzewskiej „Stancje” to subtelna historia o dojrzewaniu, młodzieńczym zagubieniu, poszukiwaniu i poznawaniu samego siebie. To także luźna kontynuacja docenionego przez krytykę zbioru „Guguły”, który znalazł się w finale Nagroda Literacka „Nike” i Nagroda Literacka Gdynia, a także został nominowany do The Man Booker Prize.

Prowadzenie: Justyna Sobolewska

Wioletta Grzegorzewska – urodzona w 1974 roku w Koziegłowach. Opublikowała tomy poetyckie: „Wyobraźnia kontrolowana” (1998), „Parantele” (2003), „Orinoko” (2008), „Inne obroty” (2010), „Ruchy Browna” (2011), dwujęzyczny wybór wierszy „Pamięć Smieny/Smena’s Memory” (2011) oraz tom zapisków „Notatnik z wyspy” (2012). W 2014 roku ukazał się jej tom opowiadań „Guguły”, znakomicie przyjęty przez krytyków i czytelników, rok później przeniesiony z powodzeniem na scenę (w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, Teatr Dramatyczny w Białymstoku). „Guguły” znalazły się w finale Nagrody Nike i Nagrody Literackiej Gdynia w 2015 roku. W 2017 zostały nominowane do The Man Booker International Prize.

Justyna Sobolewska – urodzona w 1972, krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. W 2012 ukazała się jej „Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam” w Wydawnictwie Polityki. Wydanie rozszerzone „Książki o czytaniu” ukazało się w Wydawnictwie Iskry ( 2016). Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Mieszka w Warszawie.