Spotkanie z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym – 35 lat od pierwszego zimowego wejścia na Everest

W dniu 17.02.2015 roku przypada 35. rocznica pierwszego zimowego wejścia na Everest, którego dokonali Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki w ramach wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę. Z tej okazji, w dniu rocznicy, w warszawskim kinie Wisła (Pl. Wilsona 2) odbędzie się wspomnieniowy wieczór z udziałem uczestników wyprawy oraz osób bezpośrednio w nią zaangażowanych.

Swój udział potwierdzili już zdobywcy szczytu – Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki – a także uczestnicy wyprawy: Ryszard Dmoch, Bogdan Jankowski, Ryszard Szafirski (korespondencyjnie), Aleksander Lwow oraz osoby związane z wyprawą – Anna Milewska-Zawada (żona kierownika wyprawy Andrzeja Zawady), profesor Andrzej Paczkowski (ówczesny prezes Polskiego Związku Alpinizmu), profesor Jan Serafin (lekarz wypraw himalajskich) i Hanna Wiktorowska (ówczesny sekretarz generalny Polskiego Związku Alpinizmu). Lista gości związanych z tą wyprawą z pewnością będzie dłuższa.

W trakcie spotkania chcielibyśmy opowiedzieć, jak narodził się pomysł wyprawy, jak przebiegały przygotowania, czym się kierowano, ustalając jej skład, dlaczego akurat Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki – najmłodsi uczestnicy wyprawy – stanęli na szczycie i jak ten sukces był odbierany w Polsce i na świecie. Wypowiedziom gości towarzyszyć będzie pokaz archiwalnych zdjęć i filmów, a także nagrania rozmów prowadzonych przez krótkofalówkę podczas zmagań z górą.

Przed spotkaniem, o godz. 18.00, zostanie wyświetlony niedawno wprowadzony na polskie ekrany brytyjski film Everest. Poza krańcem świata, zrealizowany w technologii 3D. Film ten bazuje na materiałach nakręconych podczas historycznej wyprawy brytyjskiej w 1953 roku, podczas której Edmund Hillary i Tenzing Norgay jako pierwsi ludzie stanęli na szczycie najwyższej góry na naszym globie. Sekwencje nakręcone współcześnie podkreślają zarówno dramatyzm tamtych wydarzeń, jak i potęgę piękna gór, będących tłem walki pierwszych zdobywców.
Po seansie odbędzie się krótkie spotkanie z Leszkiem Cichym i Krzysztofem Wielickim, którzy spróbują porównać osiągnięcie tamtej wyprawy z ich wejściem na Everest.