Spotkanie z Katarzyną Bondą i książką „Okularnik”

Okrzyknięta królową polskich kryminałów Katarzyna Bonda powraca z nową powieścią, kontynuacją bestsellerowego „Pochłaniacza”. Premierowe spotkanie z autorką „Okularnika”  odbędzie się 19. maja , o godzinie 18.00, w księgarni Matras przy Alei Solidarności 113 w Warszawie .

W „Okularniku” wiodącą metodą kryminalną będzie antroposkopia – metoda polegająca na rekonstrukcji twarzy za pomocą znalezionych czaszek. Z dbałością o każdy detal autorka przedstawia tajniki pracy profilerki, która próbuje odnaleźć sprawcę domniemanego morderstwa. Podczas śledztwa powracają dawne tajemnice, ożywają tylko pozornie zapomniane krzywdy, odradzają się konflikty, które z bliskich sąsiadów czynią najzacieklejszych wrogów. Bonda funduje czytelnikom dużą dawkę solidnej kryminalnej intrygi pogłębionej o wątki historyczne – rzeź wsi prawosławnych, historię żołnierzy wyklętych i polsko- białoruskich starć na tle narodowym. Podczas pracy nad książką, autorka odkryła, że sprawa, którą postanowiła opisać, dotyczy bezpośrednio jej rodziny. Czyni to z „Okularnika” książkę wyjątkową – przemyślaną pod względem fabularnym, dopracowaną merytorycznie i niezwykle odważną ze względów osobistych.

„Okularnik” to współczesna powieść kryminalna, ale jest też najbardziej osobistą z moich książek. Nie planowałam tego. W trakcie dokumentacji natrafiłam w dokumentach IPN na historię, która mrozi krew w żyłach i dotknęła osobiście losów mojego rodu. Czasami to nie pisarz wybiera opowieść, lecz ona sama do niego przychodzi i wybiera tego jedynego człowieka, ponieważ tylko on jest w stanie opowiedzieć tę historię. Tak było właśnie tym razem”.

Katarzyna Bonda

 

Katarzyna Bonda – pisarka, scenarzystka, dokumentalistka specjalizująca się w tematyce kryminalnej. Ma na koncie trzy powieści, których bohaterem był psycholog policyjny: w tym „Sprawę Niny Frank” (2007), nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru. Bonda zajmuje się też dokumentem kryminalnym, jest autorką książki „Polskie morderczynie” (2008) i „Zbrodnia niedoskonała” (2009). Dziennikarka z wykształcenia (Uniwersytet Warszawski); była sprawozdawcą sądowym, pisała reportaże, raporty, teksty publicystyczne. Przez 12 lat pracowała dla najbardziej prestiżowych tytułów prasowych oraz realizowała krótkie formy telewizyjne dla TVP. Obecnie zajmuje się pisaniem książek i scenariuszy filmowych. Wykłada w szkole kreatywnego pisania Maszyna do pisania.pl w Warszawie.