Spotkanie z Johnem Sweeneyem, reporterem BBC

We Wrzeniu Świata niezwykłe spotkanie z Johnem Sweeneyem, reporterem BBC i autorem kontrowersyjnego reportażu „Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu” odbędzie się 25 października o godzinie 19.00. Autor opowie o tym, dlaczego zdecydował się na wyprawę oraz jak udało mu się przechytrzyć system zabezpieczeń w najpilniej strzeżonym państwie świata.

John Sweeney, dziennikarz BBC, podając się za profesora uniwersytetu London School of Economics, pojechał do Korei Północnej, aby uzyskać bezprecedensowy dostęp do najbardziej tajemniczego państwa na świecie. Mieszkał w pokazowym hotelu dla cudzoziemców, w którym przerywano dostawy prądu, odwiedził fabrykę, w której nic nie produkowano, szpital, w którym nie było chorych, kłaniał się posągom martwego wodza, który wciąż rządzi. Owocem tej podróży stał się kontrowersyjny reportaż telewizyjny oraz książka. Mimo gróźb ze strony koreańskiego rządu, materiał ujrzał światło dzienne, wywołując burzliwą dyskusję o etyce reportera.

John Sweeney zestawia ze sobą kilka obrazów Korei Północnej: ten stwarzany i podtrzymywany przez reżim, ten rzeczywisty, odkrywany podczas pobytu w kraju oraz ten wyobrażony, napędzany przez mity i szczątkowe informacje docierające z państwa rządzonego przez dynastię Kimów. Celem autora jest przede wszystkim zrozumienie ludzi, tego, co myślą i jak żyją. Uważnie przygląda się spotykanym postaciom: począwszy od zniewolonych zakazami przeciętnych obywateli, przez oprowadzających go po kraju przewodników, po wysokiej rangi dygnitarzy. Rozważa, w jakim stopniu i czy w ogóle uświadamiją sobie, że ich życie podporządkowane jest strategii wielkiego oszustwa.

John Sweeney jest reporterem programu BBC Panorama. Stał się sensacją YouTube po tym, jak puściły mu nerwy w czasie rozmowy z wysokiej rangi urzędnikiem Kościoła Scjentologicznego. Zanim w roku 2001 trafił do BBC, przez 12 lat pracował dla „Observera” – pisał o wojnach, rewolucjach i niepokojach społecznych w ponad 60 krajach świata, od Algierii, Bośni i Czeczenii po Zimbabwe. Jest dwukrotnym laureatem nagrody Royal Television Society, nagrody Emmy oraz nagrody Amnesty International. Napisał osiem książek.

Spotkanie poprowadzi Roman Imielski, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.