Spotkanie z Jerzym Hoffmanem i Danielem Olbrychskim

22 kwietnia o godz. 19:30 w stołecznym kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej odbędzie się premiera premiera książki i płyty „POTOP REDIVIVUS”. W przestrzeni kina po raz pierwszy zaprezentowana zostanie także multimedialna wystawa, zrealizowana w ramach Google Cultural Institute. Potrójnie premierowy wieczór będzie okazją do spotkania z Jerzym Hoffmanem i Danielem Olbrychskim i zdobycia autografów twórców. Oglądane na dużym ekranie wybrane sceny z odrestaurowanego „Potopu” staną się inspiracją do rozmowy i przywołania wspomnień z planu. Spotkanie z twórcami filmu „Potop Redivivus” poprowadzi Michał Chaciński.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Sto milionów złotych, pół tysiąca aktorów i kilka tysięcy statystów, trzy lata pracy – to liczby stojące za największą superprodukcją polskiego kina. Na „Potop” czekała cała Polska. Czterdzieści lat po premierze filmu ukazuje się album „Potop Redivivus”, pierwszy przewodnik po tym spektakularnym dziele.

Film Jerzego Hoffmana zgromadził w kinach ponad dwadzieścia siedem milionów widzów, zainspirował tysiące artykułów w rodzimej prasie i zdobył nominację do Oscara. Od czterech dekad każda emisja „Potopu” przyciąga Polaków przed telewizory. Na czym polega fenomen filmu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest spojrzenie na dzieło z wielu perspektyw. Trzystustronicowy album „Potop Redivivus” („Potop Odrodzony”) powstał właśnie z tej potrzeby. Publikacja zestawia ze sobą kilkaset zdjęć i dziesiątki tekstów: wywiadów, wspomnień, analiz, recenzji i innych, nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów.

Książka „Potop Redivivus” pozwala przyjrzeć się filmowi oczami jego twórców. Okazję ku temu dają nowe, obszerne wywiady z najważniejszymi postaciami filmu: Jerzym Hoffmanem, Danielem Olbrychskim i operatorem Jerzym Wójcikiem. Rozmowom towarzyszą zebrane z setek prasowych publikacji wspomnienia osób odpowiedzialnych za film, między innymi zmarłej w zeszłym roku odtwórczyni roli Oleńki – Małgorzaty Braunek. W albumie pojawiają się ponadto głosy aż dziewiętnastu innych twórców – aktorów, asystentów reżysera, kierowników produkcji, scenarzystów, scenografów, a także kostiumografa, konsultanta naukowego, kaskadera i dźwiękowca. Autorzy dzielą się filmową pasją, zdradzają tajniki pracy i zaskakują anegdotami.

Esencją albumu jest kilkaset zdjęć podzielonych na rozdziały według kluczowych scen filmu. Fotografie często złożone są w efektowne serie – dynamiczne filmowe fotosy zestawione są z niepublikowanymi wcześniej ujęciami z planu, które pozwalają podglądać twórców przy pracy nad daną sceną. W albumie znajdują się też wydobyte z archiwów projekty kostiumów. Szczegółowe notatki, rysunki i zeskanowane fragmenty tkanin uzmysławiają precyzję twórców, wizualne wizjonerstwo i bezprecedensową skalę filmowego projektu.

Album „Potop Redivivus” pozwala przestudiować film razem z czołowymi krytykami filmowymi i filmoznawcami. Profesor Piotr Zwierzchowski przygląda się głównym decyzjom reżysera, które wpłynęły na sukces „Potopu”. Antropolożka kultury wizualnej Iwona Kurz przypomina o znaczeniu filmu Hoffmana dla władz PRL i promocyjnej „kampanii wojennej”, której „stawką było dowiedzenie, że polska kultura i gospodarka mają moc”. Ksiądz Andrzej Luter udowadnia, że „Potop” dotyka sedna polskiej religijności, rozdartej między sercem a rozumem. Elżbieta Wysocka opisuje proces rekonstrukcji cyfrowej filmu i dostosowywania go do oczekiwań dzisiejszego widza. Artykułom towarzyszy wybór polskich i zagranicznych recenzji, a także przegląd plakatów – z Polski, ZSRR, Francji, NRD, Bułgarii, Czechosłowacji, Węgier i Rumunii. Efektowny dodatek stanowi podsumowanie filmu w liczbach – policzono w nim nie tylko kilometry taśmy filmowej i tony broni, ale także liczbę małżeństw zawartych na planie.

Premierze książkowego kompendium towarzyszy premiera filmowa. Na płytach DVD i Blu-ray po raz pierwszy ukaże się „Potop Redivivus” – film po rekonstrukcji cyfrowej i w nowej wersji montażowej. Wśród licznych materiałów dodatkowych znalazły się filmy dokumentalne, kroniki i zwiastuny. Projekt „Potop Redivivus”, obejmujący wydawnictwo książkowe i płytowe, powstał przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.