Spotkanie z autorem powieści „Śmierć frajerom” , Grzegorzem Kalinowskim

„Łotrzykowska powieść, jakiej jeszcze nie było.”, mówi o książce „Śmierć frajerom” Juliusz Machulski.
Spotkanie z autorem powieści, Grzegorzem Kalinowskim, odbędzie się w czwartek, 18 czerwca o godz. 18.00 w Domu Książki MDM w Warszawie.
Warszawa, 1904 rok. Na przedmieściach Warszawy przy ulicy Dworskiej trwa strzelanina, tymczasem po sąsiedzku rodzi się Heniek Wcisło. Wbrew talentowi i szansie, jaką daje mu uczęszczanie do dobrych warszawskich szkół, syn majstra z warszawskiej Woli wybiera drogę nie maszynisty czy inżyniera, lecz awanturnika. Całego jego życie będzie jak dzień narodzin, pełne przygód, podczas których pozna słynnych ludzi i weźmie udział w historycznych wydarzeniach. Seria przygód i osobistych perypetii czynią z niego bojowca PPS, żołnierza, dywersanta, partyjnego bojówkarza, a na koniec kasiarza i współpracownika wywiadu. Na jego drodze pojawiają się słynny bojowiec Tata Tasiemka, porucznik Władysław Broniewski, Szpicbródka, a nawet.. .Witkacy!
„Śmierć frajerom” to napisana z ogromnym rozmachem powieść łotrzykowska, z wątkami kryminalnymi, którą czyta się jednym tchem. Główny bohater żyje na granicy prawa, nierzadko zresztą ją przekracza. Wplątuje się w niebezpieczne intrygi i ciemne interesy. Czytelnik wraz z Heńkiem wkracza w świat kasiarzy, agentów wywiadów i partyjnych bojówek, a także warszawskich kabaretów. Grzegorz Kalinowski zabiera czytelnika w prawdziwą podróż po przedwojennej Warszawie. Ze staranną dbałością o szczegóły opisuje stolicę, buduje żywy obraz dawnego Nowego Światu, Woli, dzielnicy północnej, czy Pola Mokotowskiego.
„Śmierć frajerom” to powieść pełna fascynujących skrajności. Jest w niej nostalgia i brutalność, patriotyzm i bezwzględna walka o kasę, miłość wielka i prawdziwa, ale i ta za pieniądze.
Grzegorz Kalinowski (1966) studiował historię na UW, uczył w LO im. Jana Zamoyskiego, a przez ostatnich 25 lat pracował w mediach. Był korespondentem na wojnie w dawnej Jugosławii, zrealizował teledysk Brygady Kryzys oraz komentował finały piłkarskiej Ligi Mistrzów i Pucharu Polski. Autor filmów dokumentalnych, współtwórca książkowej biografii Lucjana Brychczego. Pracuje w NC+.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 18 czerwca o godzinie 18.00 w Domu Książki MDM, ul. Koszykowa 34/50 Warszawa. Poprowadzi je Tomasz Zapert.
Wstęp wolny