Spotkanie Studio Europa – Narody i stereotypy

Studio Europa to cykl dyskusji organizowanych przez magazyn „Herito” w warszawskim Barze Studio. Goście spotkań prowadzonych przez Maxa Cegielskiego omawiają najistotniejsze europejskie problemy kulturowe, a także polityczne i społeczne. 9 czerwca Ziemowit Szczerek, Małgorzata Rejmer oraz Andrij Ljubka będą rozmawiać o stereotypach narodowych.

Celem spotkań organizowanych pod szyldem Studio Europa jest stworzenie unikalnej przestrzeni do dyskusji na temat Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas dyskusji „Narody i stereotypy”, która odbędzie się 9 czerwca w warszawskim Barze Studio, Max Cegielski, dziennikarz prowadzący „Halę odlotów” w TVP Kultura, wraz z zaproszonymi panelistami będą starać się obalić obiegowe opinie i uprzedzenia wobec innych narodowości, które funkcjonują od lat w polskim społeczeństwie.

Ziemowit Szczerek (laureat tegorocznego Paszportu „Polityki” i autor nominowany do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”) wyjaśni, co w ciągu ostatnich miesięcy wydarzyło się na Ukrainie. Odpowie, czy nowa sytuacja polityczna skłoniła Polaków do zweryfikowania obiegowych poglądów na temat wschodniego sąsiada. Głos w sprawie Ukrainy zabierze również Andrij Ljubka – ukraiński pisarz nazywany „młodszym bratem Jurija Andruchowycza”, znany także z zaangażowania w kwestie obywatelskie. Ljubka opowie, jak kwestia stereotypów narodowych wygląda za wschodnią granicą i kto stają się ich ofiarą. Poza „dzikim” Wschodem ciężko chyba o kraj, do którego żywimy więcej uprzedzeń niż Rumunia. Stereotypy dotyczące narodu rumuńskiego postara się przełamać Małgorzata Rejmer, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Nike książki „Bukareszt, kurz i krew”, laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz Gwarancji Kultury.

Obiegowe opinie przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz powielane przez media kształtują nasze wyobrażenia o innych i o tym, jak my, Polacy, postrzegamy samych siebie. Negatywne skutki tego rodzaju klisz to nietolerancja, rasizm i silnie zakorzenione uprzedzenia. Nowoczesny Polak nadal kieruje się utartymi poglądami na temat innych narodów, a krzywdzące stereotypy utrwaliła wieloletnia tradycja. Najnowszy, 15. numer „Herito”, którego premiera odbędzie się 9 czerwca, obala narodowe stereotypy – nie tylko te polskie.

Dwujęzyczny, polsko-angielski kwartalnik „Herito”, wydawany jest od 2010 roku przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Zapraszani do współpracy autorzy to polscy i zagraniczni specjaliści związani z tematyką aktualnego numeru. Pismo skupia się na tematyce kultury, sztuki, nauk społecznych oraz dziedzictwa kulturowego. Tworzy unikalną przestrzeń do dyskusji na temat Europy Środkowo-Wschodniej. Zabiera wyraźny głos w kwestii tożsamości, współczesności i przyszłości krajów środkowoeuropejskich.

na spotkanie wstęp wolny